Verslas
Pirmoji riedlenčių perdirbimo dirbtuvė Pabaltyje – įkurta lietuvio

Kai zuikiai atrado Commune DIY – pirmasis įspūdis buvo: Vau! Ir čia daro lietuviai?!“. Tai prieš kelis metus iš emigracijos grįžusio Simo užkurta“ riedlenčių perdirbimo dirbtuvė Baltijos šalyse. O taip pat  kartu ir Lietuvos riedlenčių sporto bendruomeninė ir jaunimo užimtumo veikla. Apie tai, kodėl ėmėsi antrinio riedlenčių dizaino, perdirbimo bei kodėl Lietuvos skeiteriams reikia mentorystės kalbamės su „Commune DIY“ įkūrėju Simu ir visus projektus vienijančia Justina.

Justina ir Simas CDIY

Pagrindinė Commune DIY misija – skleisti riedlenčių kultūrą Lietuvoje ir skatinti jaunimo sąmoningumą bei užimtumą, ir tai jie daro pasitelkdami riedlenčių perdirbimą, surinkdami senas naudoti nebetinkamas riedlentes ir iš jų gamindami tvarius produktus bei juos pasiūlyti visiškai kitoms nei riedlentininkų rinkoms, o dalį pelno skiria bendruomenei remti, parduoda naujas riedlentes už savikainą, organizuoja renginius, varžybas bei edukacinę veiklą.

Simai, kaip tavo gyvenimas buvo susijęs su Skate kultūra iki išvažiavimo į užsienį, būnant ten?

Simas: „Kiek save atsimenu – visada važinėjau riedlente. Iki pat 18-19 metų mano hobis ir darbas buvo riedlentės, sportavau profesionaliai, turėjau rėmėjų.

Simas jaunystėje

O tada kaip ir visiems jaunuoliams, tik ką baigusiems mokyklą – atsitinka gyvenimas. Tuo metu dar ir krizė atėjo, tad toliau sportuoti ir iš to pragyventi darėsi neįmanoma. Riedlenčių kultūra Lietuvoje po truputį traukėsi. Šiek tiek padirbėjęs Vilniuje išvykau į užsienį. Po kelių metų Anglijoje, Olandijoje ir Norvegijoje, kažkokių paprastų darbų jaučiausi, kad atitolau nuo riedlenčių. Tad dar būdamas išvykęs supratau keletą svarbių dalykų.“

Simas (su riedlente) prieš išvykstant iš Lietuvos

Ką turi omenyje? Ką supratai būdamas užsieny?

Simas: „Pirmiausia tai, kad jei tau kažko norisi ar trūksta tai turi pradėti daryti pats. Ir tai, kad bet kokia bendruomenė gyvuoja tik tada, kai jos pagrindinės vertybės, žinios, ir pan. yra perduodamos iš kartos į kartą. Užsienyje tas labai ryšku riedlenčių bendruomenėse. Atėjus į savom rankom statomą skate parką, kur betoną kartu lieja dešimtmetis ir keturiasdešimtmetis, kartu jie dalinasi žiniomis, įgūdžiais, įgyjamas pasitikėjimas, išmokstama pagarbos – supranti, kad bendruomenės gyvavimas yra tiesiogiai priklausomas nuo jos narių požiūrio, atsidavimo ir svarbiausia – žinių, įgūdžių bei vertybių perdavimo iš kartos į kartą. Tad po truputį jau tada pradėjo graužti sąžinė, kad išvykau ir palikau Lietuvą ir jos riedlenčių bendruomenę.“

Simas jaunystėje

Kokių veiksmų ėmeisi tai supratęs?

Simas: „Visi šie užsienyje matyti pavyzdžiai ir atėjęs suvokimas apie bendruomenės svarbą paskatino grįžti į Lietuvą ir kažką nuveikti savo šaly.

Taip ir padariau. Neplanavau kurti verslo, bet žinojau, kad vėl siesiu savo veiklą su riedlentėmis. 2014 m. Vilniuje išsinuomojau patalpas, pastačiau nedidelę rampą po stogu, ant kurios galėtume važinėti su draugais, kur, galbūt, jaunimas galėtų pasislėpti nuo lietaus ir pasivažinėti. Esmė pirmiausia buvo ne „daryti pinigus“, o kokiu nors būdu paremti ir stiprinti riedlentininkų bendruomenę. Tačiau rampos planui įsitvirtinti tuomet dar nepavyko, kaimynai skundėsi garsais ir byrančiomis lubomis.

Core Indoor riedlenčių parkas

Tada ir kilo idėja pabandyti įgyvendinti kelis projektus iš senų besimėtančių riedlenčių. Tiesiog paėmiau kelias sulūžusias riedlentes ir iš medžio pabandžiau savo rankomis jį perdirbti. Kadangi labai prijaučiu automobilių kultūrai, tada pabandžiau padaryti pavarų perjungimo rankeną draugo automobiliui. Gavosi visai neprastai. O kai pamatė keli draugai ir pažįstami – jie irgi užsimanė, kad padaryčiau. Taip viskas ir prasidėjo.“

CDIY gamintos pavarų perjungimo rankenos | K. Milasevičius nuotr.

Kaip visa veikla vystėsi po pirmųjų bandymų? Kuo pradėjai užsiimti ir kaip sekėsi?

Simas: „Viską dariau eksperimentuodamas, besimokydamas ir savo rankomis. Kuo daugiau gaminau, tuo daugiau įgūdžių įgijau. Galvodavau, kad, va, įsigysiu mechanizuotą įrangą ir procesas eis kaip per sviestą. Deja ne. Reikia išmokti ne tik naudotis ta įranga, suprasti jos veikimą, pritaikyti savo gamybos procesams, bet ir klientui padaryti patrauklų produktą nuo a iki z. 

Produkto nuotrauka – vairas

Pirmuosius metus buvo toks atradimas, kad gamyba yra sudėtingas dalykas, o ypač riedlenčių perdirbime, kur procesai yra dar sudėtingesni, juk čia ne iš gražios, švarios faneros kažką išpjauti. Lūžusios riedlentės būna purvinos, apklijuotos švitriniu popieriumi, visiškai praradusios vaizdą ir funkciją. Tiesiog šiukšlės.

Netinkamos važinėti riedlentės

Bet kuo daugiau tai praktikavau, tuo daugiau skirtingų produktų pavyko pagaminti bei pagerinti jų gamybos procesus.

Commune DIY produktai iš perdirbtų riedlenčių

Be to, mūsų veikla pradėjo domėtis mokyklos, įmonės, šiaip aktyvios bendruomenės,  tad pradėjome organizuoti perdirbimo dirbtuves, kur nešame savo misijos žinutę ir leidžiame visiems norintiems prisiliesti prie perdirbimo proceso.“

Riedlenčių perdirbimo dirbtuvės

Kada riedlenčių perdirbimas pradėjo nešti pajamas?

Justina: „Praktiškai nuo pirmojo užsakymo. Tačiau didesnėmis apimtimis pradėjome dirbti tik po pirmojo didelio užsakymo iš tarptautinės įmonės, kuris atėjo po beveik metų įdirbio. Supratome, kad reikia kurti įmonę, nes taip galėsime pritraukti ir dirbti su daugiau juridinių asmenų, priimti didesnius užsakymus. Bet vėlgi, pajamos nėra lygu pelnui, o visą šį įmonės gyvavimo laiką pelną investuojame į gamybos pagerinimą, įrankius, įrangą.“

Simas gamybos procese

Kokius naudojate savo veiklos sklaidos kanalus? Kaip reklamuojatės?

Justina: „Nuo pat pradžių mūsų auditorija buvo dvejopa: pirma – riedlentininkai, nes kūrėme bendruomenę, o jie visai nesusiję su tvarumu.  Ir antra – žmonės, įmonės, kurioms rūpi gamta, tvarumas ir atsakingas vartojimas. Ir vienu, ir kitu atveju pirminė komunikacija „iš lūpų į lūpas“ buvo geriausias marketingas. Tuo pačiu kūrėme savo produktų portfolio socialiniuose tinkluose Facebook, Instagram, Pinterest bei savo internetinę parduotuvę. Gausėjant klientams turėjome didesnį portfolio, žmonės pradėjo apie mus daugiau kalbėti, kviesti papasakoti apie save, save parodyti. Visi šie kanalai išliko svarbūs ir šiandien.“

Produktai iš perdirbtų riedlenčių

Kiek ir ko reikėjo investuoti į šią veiklą? 

Simas: „Didžiausia investicija į šią veiklą šiai dienai yra žmonių laikas ir kantrybė. Žinoma, pradžioje reikėjo kelių įrankių, įrangos, kurią padėjo įsigyti verslo idėja patikėję draugai. Visa kita atsirado su laiku iš gautų pajamų arba partnerių.“

Interjero akcentai iš perdirbtų riedlenčių

Kokius daiktus gaminate iš lūžusių lentų? Kiek lentų pavyksta perdirbti? Gal yra kokia Lietuvos statistika, kiek jų nuperkama ir kiek lūžta?

Justina: „Riedlenčių gamyboje naudojamas tvirtas ir lankstus Kanadietiškas klevas, bet liūdna statistika sako, kad būtent riedlentės yra atsakingos už šių miškų numiškinimą. Lietuvos statistikos neturime, tačiau pasaulyje skaičiuojama, kad daugiau nei 20 milijonų riedlentininkų kasdien į sąvartyną išmeta daugiau nei 200-300 tūkstančių lūžusių ir savo funkciją praradusių riedlenčių lentų, iš kurių net 100% dar gali būti perdirbtos ir panaudotos kitų produktų gamyboje. Be to, šio sporto pripažinimas Olimpine sporto šaka ir debiutas Olimpinėse žaidynėse smarkiai augina susidomėjimą riedlentėmis ir jų pardavimus. Na, o pasekmė aiški – bus smarkiai išaugę  lūžusių lentų kiekiai visame pasaulyje.“

Lentos paruoštos perdirbimui

Simas: „Iš lūžusių riedlenčių galima pagaminti praktiškai viską, kas gaminama iš medienos. Ši medžiaga yra 100% perdirbama. Šiuo metu dirbtuvės perdirba šimtus lūžusių lentų, o tvirta, septynių spalvotų sluoksnių, įvairiaspalvė perdirbta mediena tampa automobilių interjero detalėmis, namų apyvokos daiktais, aksesuarais, originaliais trofėjais bei vienetinėmis dovanomis. Šie nauji produktai, atvirkščiai nei tik mėnesį tinkama važiuoti riedlentė, tampa ilgai tarnaujančiais. O kadangi dauguma produktų pagaminama tik užsakius klientui, su juo pasirinkus tinkamas spalvas – pagamintas daiktas tampa dar mielesnis, saugomas, o jį tiesiog išmesti pasidaro gaila.“

Kavos malūnėlis iš perdirbtų riedlenčių

O su kokiomis veiklos problemomis tenka susidurti?

Simas: „Kūrybinio perdirbimo procese riedlentės gali virsti bet kuo, tačiau didžiausia problema – kaip kuo daugiau, greičiau ir efektyviau perdirbti vis didėjančius lūžusių riedlenčių lentų kiekius. Mes visada žinojome, kad gaminti „mažus daiktelius“ – tai ne visai spręsti problemą, tai labiau apie ją skleisti žinią ir edukuoti visuomenę. Visada buvo aišku, kad reikia į šią problemą pažiūrėti visai kitu kampu.

Sukonstravome tam tinkamą įrangą ir panaudoję savo perdirbimo procese likusias riedlentės atliekas – sukūrėme naują medžiagą.

Riedlenčių dulkės

Atraižų ir dulkių spalvotos kietmedžio plokštės savo savybėmis pralenkia rinkoje populiarias drožlių plokštes, o grožiu prilygsta Dž. Poloko paveikslams bei yra tinkamos vidaus interjerui – dekoruoti sienoms bei gaminti baldams.

Drožlių plokštės šviestuvas

Šis perdirbimo būdas duoda viltį ateityje iš esmės sumažinti į šiukšlyną išmetamų riedlenčių kiekį. Šiuo metu visos perdirbamos riedlentės yra surenkamos iš Baltijos šalyse, Didžiojoje Britanijoje ir Norvegijoje esančių surinkimo taškų. Ateityje perdirbimo apimtims didėjant planuojame didinti surinkimo taškų skaičių šiose ir kitose šalyse.“

Kiek žmonių pas jus šiuo metu dirba? 

Justina: „Prie perdirbimo dirbame keturiese, įskaitant du dar besimokančius jaunuolius. Tačiau aplink Commune DIY per šiuos keletą metų susikūrė organiška erdvė subalansuota riedlentininkams, bet tinkama įvairių pomėgių jaunimui ir suaugusiems, vadinama Skate Hub. Čia riedlentininkai gali nemokamai treniruotis Core Indoor Vilnius uždarame riedlenčių parke bei įsigyti inventoriaus riedlenčių parduotuvėje, stebėti, kaip Bernot caps kepurių studijoje seni drabužiai prikeliami antram gyvenimui.

Riedlenčių parduotuvė

Po vienu stogu taip pat įsikūrė Lietuvos riedlenčių federacijos (LTRF) ir riedlentininkų komandos Fully Ghetto buveinės. Tad iš viso mūsų hub‘e šiuo metu dirba 7 žmonės. Ir kartu mes per skirtingas veiklas siekiame vieningos misijos – populiarinti riedlenčių sportą Lietuvoje ir padaryti jį kuo labiau prieinamą kiekvienam, nepamirštant tvarumo principų.“

Produkto nuotrauka – Mazda Miata rinkinys

Justina, jūs esate vienintelė mergina visame šiame gražiame vaikinų kolektyve. Papasakokite, kaip ir kodėl įsitraukėte?

Justina: „Pagrindinė mano misija – žinoti, kas vyksta visose mūsų veiklose, jas vienyti, administruoti. Prisijungiau prie CDIY, kai buvo nuspręsta įkurti įmonę. Tada jaučiau, kad turiu užtektinai patirties padėti su administraciniais darbais, užsakymais, tačiau nežinojau, kad mano pareigos augant įmonei ir plečiantis veikloms tiek išsiplės. Šiuo metu priimu užsakymus bei vedu CDIY apskaitą ir esu atsakinga už CDIY, Core Indoor Vilnius, LTRF marketingą bei projektus.

Medaliai iš perdirbtų riedlenčių

Stengiuosi kuo daugiau įsitraukti į visas veiklas, nes tai leidžia surasti visus sąlyčio taškus ir pasiūlyti įdomių produktų. Pavyzdžiui, nuo šių metų pradžios siūlome įmonėms, bendruomenėms, mokykloms jungtinę CDIY ir Core Indoor Vilnius komandos formavimo programą, kur dalyviai išbando mūsų mažą žiedinės ekonomikos ciklą – riedlenčių parke susipažįsta su riedlente, mokosi su ja važiuoti, pamato, kaip riedlentės gali greitai lūžti, o dirbtuvėse įgyja medžio apdirbimo įgūdžių ir savomis rankomis perdirba lūžusią riedlentę bei pasigamina iš jos suvenyrą – raktų pakabuką.“

Skate and Recycle programos dalyviai

Kokia yra Commune DIY filosofija ir vertybės?

Simas: „Surask dalyką ar veiklą, kurią myli, rask joje problemą ir spręsk ją dėl savęs ir kitų“ – turbūt geriausiai mūsų filosofiją atspindintis pasakymas. Iniciatyvumas ir situacijos ėmimas į savo rankas, žodžio laikymasis ir sąmoningumas – visa tai mes labai vertiname tiek kasdienybėje, tiek darbe.“

Simas dalinasi idėjomis

Esu girdėjusi pasisakymų, kad iš tvarios veiklos neįmanoma pragyventi. „Vis tiek visur verslas yra verslas, pinigai yra pinigai. Kitaip grius ekonomika.” Ką rodo jūsų patirtis?

Simas: „Ir taip ir ne. Su bet kokia veikla pradžioje būna sunku pragyventi. Čia labai priklauso nuo tavo poreikių, norų, svajonių ir pačios veiklos. Pinigai ateina patys kai jiems reikia, kai tikslingai ir teisingai darai.  Galų gale pinigai tavęs nedaro laimingu – mėgstama veikla daro. Bet jau šiuo metu tvarūs verslai susilaukia didelio visuomenės dėmesio, paramos iš valstybės, tad dabar yra puikiausias metas bandyti savo jėgas ir realizuoti tvarias savo idėjas.“

 

Norite papasakoti savo istoriją? Rašykite info@9zuikiai.lt

9 zuikiai – idėjos, žinios ir komunikacijos pagalba tvariam verslui ir veikloms bei tuo besidomintiems jauniams nuo 13 m. 

Jeigu norėtumėte prisidėti prie zuikių turinio kūrimo, įdomu straipsnių rašymas, video kūrimas, gerai valdai Google ir analizuoji faktus – parašykite mums el. paštu info@9zuikiai.lt 

AČIŪ, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir Jums artimos mūsų vertybės – jūs labai mums padėsite, prisidėdami prie zuikių turinio plėtojimo per patreon.com/9zuikiai .