„Problema yra ta, kad tinkamai apsispręsti būnant paaugliu ar tėvams, kurie tokį augina yra be galo sudėtinga. Jeigu tada, kai buvau paauglė man kas būtų pasakęs metodus, kuriais dabar dalinuosi su kitais – iš karto po mokyklos baigimo jau būčiau radusi savo kelią. O tam man reikėjo keliolikos metų“ – sako žmonių tipologijų, kūno kalbos ir jaunimo karjeros klausimais konsultuojanti Laura Šukienė. Toliau dėstomi moters metodai padės suprasti, kaip paaugliui pasirinkti jam labiausiai tinkamą profesiją, atsižvelgiant į jo asmenines savybes bei įgūdžius.
Laura, kada reikia pradėti galvoti apie profesiją?
„Apie profesijos pasirinkimą, reikėtų pradėti galvoti jau ir 8-oje klasėje. Nes įprastai tuo metu paaugliai su tėvais renkasi gimnaziją – kur toliau mokytis (arba renkasi paskutinių klasių profilius). Žinant, kad ir gimnazijos turi savo profilius, tai iš tiesų svarbu jų pasirinkime. 9-10 klasės ypatingos tuo, kad reikia pasirinkti svarbiausias pamokas vyresnėms klasėms (pvz: chemija ar fizika ir pan.). Suklydus ir pasirinkus ne tuos pagrindinius profilius – vėliau bus be galo sunku pasivyti. Bus sunku išlaikyti egzaminą ar sukaupti reikiamą vertinimo balą stojant į tolimesnes mokyklas, universitetus, kolegijas ir t.t.
Neseniai turėjau atvejį su vienu paaugliu, kuris mokosi vienuoliktoje klasėje ir pamokų profilius jau yra pasirinkęs prieš porą metų. Vis dėl to su šeima kelis kartus susitikome išsiaiškinti ar iš tiesų sprendimai buvo priimti teisingai.
Karjeros testo dėka pavyko nustatyti, kad tinkamiausia profesija pagal visas jo charakteristikas – biochemikas arba farmacininkas. Deja dėl anksčiau buvusių blogų pažymių ir neįdomiai dėstomų temų vaikinas tiesiog nepasirinko chemijos pamokos. Šiuo metu tenka didelė užduotis tėvams suremti pečius ir padėti paaugliui atstatyti prarastas žinias. Paauglys jau yra nusprendęs ir pasirinkęs, kad dvyliktoje klasėje vėl mokysis chemiją. Tikslas – gerai išlaikyti egzaminus ir siekti jam tinkamiausios profesijos.“ – pasakoja Laura Šukienė
Na, bet jei jaunas žmogus visiškai nežino kuo nori būti, nuo ko jam pradėti?
„Faktas, kad 9-okas dar nežino, kuo nori būti yra iš ties normalus dalykas. Juk jam dar tik 15-16 metų ir žinant, kad dar laukia 4 metai nerūpestingo gyvenimo – nėra ko sunerimti. Tačiau būtų puiku apie tai pradėti galvoti. Noriu paminėti 4-is žingsnius, kuriuos rekomenduoju paaugliams.
1. Sekite savo pomėgius, kuo jaunuolis domisi. Ar tai IT reikalai, o gal mėgsta fotografuoti, o gal labai patinka kalbėti prieš klasę, neturi scenos baimės, o gal pradėjo skaityti ar domėtis sveiku gyvenimo būdu, o gal politikos gyvenimas pasidarė įdomu?
2. Pabūkite toje aplinkoje. Jei visgi svajojate apie vieną ar kitą profesiją – pasidomėkite apie ją daugiau. Susiraskite žmogų-mentorių, organizaciją ar įmonę, kuri priimtų savanorystei.
Noriu papasakoti kelis atvejus.
Viena mergina be galo svajojo apie mediko profesiją. Suradome Greitosios pagalbos punktą, kuris sutiko merginą pasiimti kartu į iškvietimus. Mama išsidavė, maniusi, kad jau po pirmosios dienos jos paauglė bus šokiruota ir nebesieks šios profesijos. Tačiau buvo priešingai – paauglės akys buvo užsidegusios ir prašėsi ilgiau atlikti savanorystę. Per savanorystės praktiką, be jokių rožinių akinių, mergina įsitikino, kad mediko darbas jai tinka ir patinka.
Kitas atvejis priešingas. Mergina žavėjosi žurnalisto profesija. Mokykloje gerai sekasi rašyti, jai patinka kurti meninius tekstus. Pradėjo ieškoti vietos, kur galėtų gauti įgūdžių ir išmokti rašyti straipsnius žiniasklaidai, tačiau su viena sąlyga, kad tai bus apmokamas darbas. Viena žurnalistė mielai sutiko mentoriauti, pasidalinti žurnalisto darbo užkulisiais, padėti išmokti rašyti straipsnius, dalintis užduotimis ir kartu jas koreguoti, mokytis tol, kol straipsniai bus iki galo paruošti publikavimui. Taip pat paauglei pasiūlyta galimybė jos straipsnius publikuoti žmonių viešai prieinamuose portaluose. Tik tai buvo praktikos, o ne darbo pasiūlymas. Tai išgirdusi paauglė – tiesiog dingo.
Manau, kad šioje situacijoje galėjo būti kelios paauglės reakcijos priežastys. Galbūt, paauglė siekė greitų rezultatų per trumpą laiką. Taip pat didelė tikimybė, kad suvokė, jog žurnalisto darbe yra daug daugiau procesų, nei ji įsivaizdavo.“
O koks yra savanorystės praktikos rekomendacinis laikotarpis?
„Tam, kad ne tik pamatyti, bet ir suvokti įvairius procesus – paaugliui savanorystę reikėtų atlikti bent 1 mėn. toje srityje, apie kurią svajoja. Taip pat rekomenduoju, atliekant savanoryste mentorių paprašyti parodyti kuo daugiau kritinių situacijų, nesėkmių. Nes matant tik gražiąją pusę – gali susidaryti absoliučiai ne toks profesijos įspūdis, koks turėtų būti. Taip pat rekomenduoju ne tik žiūrėti iš šono, bet ir pačiam pabandyti atlikti praktinius darbus net ir tose krizinėse situacijose. Profesionalūs mentoriai, įprastai, leidžia ir labai pagelbėja tokiose situacijose. Svarbu neišsigąsti ir bandyti įveikti užduotį. Jeigu paaugliui iš jos pavyks išsikapstyti ir tai nesumažins entuziazmo – ta profesija būtent jam!“
Minėjote, kad norite patarti 4-is žingsnius paaugliams. Kokie kiti du?
3. „Stebėkite kokie dalykai jums geriausiai sekasi mokykloje: gal jūs nuolat esate kviečiami į skaitovų konkursus, o gal esate klasės seniūnas, o gal daug metų iš eilės skaičiai ir skaičiavimas buvo įdomiausias užsiėmimas? O gal priešingai – pradėję mokytis informatiką supratote, kad tai jūsų mėgstamiausia pamoka?
Atkreipkite dėmesį, jeigu jums nuolat sakoma, kad jums gerai sekasi kalbos, o matematika niekada nesisekė tai jau šį tą pasako apie jus.“
4. Pabandykite atlikti specializuotą karjeros pasirinkimo testą. Įprastai jį sudaro keli šimtai klausimų, o atsakymų algoritmus analizuoja karjeros testuose specilizuojantys konsultantai.
Jeigu atvirai, tai nėra taip lengva, bet padės aiškiai suprasti, kokie turėtų būti tolimesni pasirinkimai. Žinoma, testų yra įvairių. Aš šiuo metu konsultuoju paauglius su „The Bridge Career“ testu iš Olandijos. Pačioje pradžioje, kai tik jį įsidiegėme – pati jį atlikinėjau ir galiu pasakyti, kad priverčia gerai pasikapstyti po savo asmenybę. Tačiau rezultatas tikrai vertingas. Klausimų sekos paremtos variantų reitingavimu. Pavyzdžiui, sureitinguokite nuo labiausiai jums patinkančio iki mažiausiai patinkančio varianto:
- Patinka kurti tekstą
- Patinka redaguoti tekstą
- Patinka taisyti klaidas
- Patinka trumpinti tekstą
Visas karjeros teksto klausimynas paremtas variantų analize: “kas man labiausiai patinka, ką sugebu, kas visiškai ne man”. Testo pagalba įsigilinama į jaunuolio psichologiją, pomėgius, vertybinius dalykus. Visus gautus atsakymus analizuoja algoritmai ir karjeros konsultantas. Savo konsultacijose rezultatus aptariu kartu su paaugliu ir jo tėvais. Ši praktika parodė, kad po kiekvieno testo reikia užduoti papildomus klausimus ne tik paaugliui, bet ir artimiesiems. Tai padeda dar aiškiau išgryninti profesinį pašaukimą.
Testus kurią ilgametę asmenybės analizės patirtį turintys psichologai. Pasitaiko atvejų, kad konsultacijos metu išaiškinamos ir depresijos užuomazgos, nerimas, baimės ir pan. Tad padeda išspręsti ne tik karjeros pasirinkimo klausimus, bet ir apčiuopti rimtesnes problemas. Žinoma, linkėčiau, kad tokių neatsirastų.“ – pokalbį užbaigia Laura Šukienė.
„9 zuikiai“ padeda paaugliams rasti praktikos vietą. Dėl šio klausimo kreiptis info@9zuikiai.lt
„9 zuikiai – turinys sąmoningam verslui ir paaugliams. Su adekvačių požiūriu į pinigus, žmogiškumą ir gamtą.
Jeigu norėtum prisidėti prie zuikių turinio kūrimo, tau įdomu straipsnių rašymas – mes labai džiaugtumėmės, būdami tavo mentoriais. Pasidalinsime patirtimi: kaip ieškoti istorijų, jas aprašyti, kaip organizuoti interviu ir iš jo parašyti įdomų straipsnį. Žinoma, tavo kūriniais pasidalinsime ir šiame puslapyje.
Milžiniškas AČIŪ, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs galite prisidėti paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .“
– Sandra G., „9 zuikiai“ įkūrėja | kūrybininkė | žurnalistė