Verslas
Ką veikia žmonės už kadro? Video apie video kuriančius žmones (video)

Ši publikacija apie tai, kaip dirba nematomi žmonės už video kadro. Vaizdo įraše kalbinamas video klipų, reklamų kūrėjas. Pamatysite nufilmuotų kadrų, kurie dažniausiai tokio tipo interviu yra iškerpami ir išmetami lauk kaip šiukšlės.

O straipsnyje – interviu su Vita Debesiūnaite, kuri montavo šį video ir su vaizdo montažu dirba jau 12-lika metų. Montuotoja Vita pasidalino savo duonos užkulisiais, kurių dauguma net nežino. 

Nuo ko viskas prasidėjo, kodėl pradėjai montuoti video?

“Studijavau KTU “Muzikos technologijas”, labai norėjau kažką veikti su garsu, įgyti praktikos, artimesnės specialybei. Mūsų specialybė apėmė ir video, ir audio technologijas. Bet tuo metu negalvojau apie video. Tiesiog labai norėjau dirbti su garsu. 

Vieną dieną draugas pasiūlė ateiti į KTU televiziją “KobraTV”. Ten pradėjau montuoti – dirbti ir mokytis. Net nepajutau, kai pradėjo patikti. Tada prasidėjo montavimas per dienas ir naktis. Po to, kai pasibaigė studijos, ir žinojau, kad reikia ieškoti kito darbo, supratau, kad aš noriu montuoti! Iš tikro gan greitai pavyko rasti darbą vienoje prodiuserinėje įmonėje, ir nuo to laiko montuoju televizijos laidas.”

Su kokiais projektais teko dirbti?

“Kaip jau minėjau, pradžia buvo “KobraTV”, dabar bendradarbiauju su dviem prodiuserinėmis kompanijomis. Esu dirbus su tokiais projektais, kaip “TV Pagalba”, “24 valandos”, “Meilės trikampis”, “Meilė ar pinigai”, “Drąsios ir žavios”, “Netīrās dejas”, “Tamsoje”, “Sala”, “Dydžio evoliucija”.”

Ar numanai kiek per tuos metus esu sumontavusi video?

“Dabar, kai bandau skaičiuoti, turi būti virš 1000. Turiu omenyje, kad tokiu jau pilnų televizinių epizodų. Tačiau ne visada gali įvertinti savo indėlį projekte sumontuotomis laidomis ar video kūriniais, jų vienetais. Nes būna, kad montuoji tik epizodą, kuris užima tik tam tikrą laidos dalį. Būna, kad net nemontuoji, o tiesiog atlieki tarpinį darbą tarp režisieriaus ir montažo režisieriaus, kad palengvintum ir pagreitintum montažo procesą. Ir tai irgi yra svarbi funkcija. “

Video kūrimas buvo laikoma „vyriška” profesija, kokių dėl to esu susilaukusi komentarų?

‘Taip, video kūrimas, tame tarpe ir montažas, yra laikomas “vyriška” profesija. Nors galėčiau pasakyti, be reikalo. 

Jeigu mes turime omeny montažą tik kaip techninį darbą, tuomet galbūt sutikčiau, kad tai labiau vyriška sfera, nes manau, kad vyrai apskritai daugiau domisi technologijomis, efektų kūrimu. Tačiau jeigu kalbam apie montažą iš režisūrinės pusės, būna temų, kuriose kaip tik reikalinga moteriška įžvalga, gilesnis žvilgsnis į medžiagą ir turinį. 

Man nėra priimtinas darbų skirstymas į moteriškus ir vyriškus. Man labiau priimtina sakyti, kad montaže labai svarbi yra empatija ir pateikiamos istorijos išjautimas. Empatiškas gali būti tiek vyras, tiek moteris. Priklauso nuo žmogaus. Gal tik dažniau moterims būdinga daugiau gilintis. Kalbant apie skaičius, kiek per šiuos dvylika metų esu sutikus moterų montuotojų, tai jų suskaičiuoju be savęs dar penkias, kai tuo tarpu vyrų montuotojų begalės”    

Vita Debesiūnaitė

Su kokiais iššūkiais susiduria montuotojai?

“Manau, kad didžiausias iššūkis yra darbų, krūvio ir dėmesio paskirstymas. Visada visko reikia vakar, dėl to ir darbo valandos būna po 12-16 valandų per parą. Praktiškai tu beveik visada balansuoji ties pervargimo riba, nes dažnas montuotojas pamiršta savo poreikius ir sveikatą. Labai dažnai pasiekiama pertempto dėmesio būsena, nes dėmesys yra tavo pagrindinis darbo įrankis. 

Be to, tu visada dirbi sėdimą darbą, todėl jeigu laisvu laiku pavyksta susirasti veiklą, susijusią su judėjimu – nuostabu!

Kitas dalykas – montuotojai, arba montažo režisieriai, yra paskutinė grandis prieš eterį, dėl to jeigu kitos grandys prieš montažą (režisūra, garso įrašymas, filmavimas) padaro broką, visada kenčia montažas. Čia sakydama “montažas” turiu omeny ir galutinį rezultatą, ir procesą, kuris pasunkėja ir užsitęsia laike, ir pačius žmones, kurie dirba montaže. Montuotojas yra tas žmogus, kuris turi ištaisyti, arba tiksliau paslėpti, kitų klaidas. 

Vita Debesiūnaitė

Būna žmonių, turinčių požiūrį, kad montažas viską gali, ir nesvarbu, kokia nufilmuota medžiaga atkeliauja.”

 Kaip sako vienas mano kolega, montažas viską gali, bet tai brangiai kainuoja.          

“Dar vienas iššūkis – dažnai aplinkiniai žmonės nesupranta montuojančio žmogaus, jei šis paromis neišeina iš montažinės. Taip, nejuokauju,- paromis. “

Esu ir aš iš ofiso neišėjus apie 34 valandas, po to mane išvežė kolega namo, pamiegojau ir toliau dirbau.

“Iš tiesų noriu, pabrėžti, kad video montavimas tai nėra darbas. Tai yra gyvenimo būdas! Yra buvę atvejų, kad vieno kolegos žmona manęs klausė, ar jis tikrai tiek laiko sėdi ofise. Artimiesiems tikrai būna sunku tai suprasti, bent iš pradžių. Vėliau ir jie pripranta, kad žmogus buvo buvo, dingo, paskui vėl atsiranda. “

Vita Debesiūnaitė

Savo praktikoje turėjau klientų išsireiškimų: kas čia tėra paimti ir suklijuoti tuos video kadrus. Ką galėtum pasakyti taip manantiems žmonėms?

“Pasakyčiau, – tai imk ir suklijuok. Iš tikro montažas yra nelygus montažui. Kartais būna lengviau, bet kartais būna ir sudėtingas sumanymas, ir sudėtinga arba brokuota medžiaga. Darbas su video, arba jeigu iš mano pusės – darbas su montažu, – irgi yra darbas. Montuotojas nėra robotas, kuris atsisėdo ir viską padarė nieko neapmąstęs. Taip, yra techniniai dalykai, kurie galbūt ir vyksta “kas čia tėra paimti ir suklijuoti”, bet tam reikia įgūdžių, kurie kaip ir kiekviename darbe kaupiasi per patirtį. Tačiau yra dalykų, kuriuos turi apdoroti smegenys, ir kol tas procesas neįvyksta, sudėtinga išvystyti mintį.”

Vita D.

Su kokiais iššūkiais susidūrei montuojant konkrečiai šį video? 

“Visada montuojant naują projektą būna iššūkis, nes dar nežinau, ką aš čia darysiu. Čia kaip su žmonėmis, tu nepuoli bičiuliautis su kiekvienu vos tik pamatęs, pirmiausia susipažįsti, paskui vyksta bendravimas, ir tik po to atsiranda bičiulystė. Taip ir čia, visada reikia apsiprasti su kiekvienu projektu. Jeigu jis vienkartinis, kartais net nespėji apsiprasti: jis tiesiog gimė ir išleidai į pasaulį.

Jeigu jis būna tęstinis, tai kuriant naują to projekto seriją procesas greitėja, nes tu jau žinai, ką darysi ir kaip. Po trijų serijų tai jau tampa įprastas projektas, su kuriuo susigyveni. Tai šis video buvo pirmasis, dėl to jis automatiškai tampa iššūkiu”

 

„9 zuikiai – turinys sąmoningam verslui ir paaugliams. Su adekvačių požiūriu į pinigus, žmogiškumą ir gamtą.

Esu labai dėkinga, kad skaitote. Jeigu manote, kad „9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs galite prisidėti paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .” – Sandra G., „9 zuikiai” įkūrėja