Jaunimas veikia
17-likos Julija: Toks jausmas, kad visi žino, kas turėčiau būti išskyrus mane pačią

Julijai – 17-lika metų ir mokosi vienuoliktoje klasėje. Kaip ji sako: „gal tiksliau izoliuojuosi namuose vienuoliktoje klasėje.” Mūsų draugystė prasidėjo nuo susitikimo redakcijoje. Tiesiog kilo idėja sukurti paauglių rubriką ir mentoriauti jaunimui, besidominčiam žurnalistika. Julija buvo ta, kuri išreiškė norą mokytis bei rašyti straipsnius. Tad šįkartą apie ją pačią

Iš visų pamokų merginai labiausiai įdomu, kaip kažkada jautėsi istoriniai žmonės

„Esu žmonių žmogus, todėl ir pamokos mėgstamiausios tos, kurios apie žmones. Esu visiška humanitarė. Istorija, literatūra, ekonomika, kalbos – visa tai man visiškas „kaifas”. Gali pasirodyti baisiai nuobodu. Datos, visokie senukai, kurie kažką padarė prieš šimtą metų, kažkokie mūšiai ir pasenusi literatūra – who cares?

Julija Stankevičiūtė

Man įdomu, ką tie žmonės tada galvojo, kaip jie jautėsi? Juk viskas buvo taip kitaip nei dabar, o jie priėmė sprendimus aktualius ir dabar. Kalbant apie literatūra, mane žavi, kokią įtaką gali turėti žodžiai ir kokie jie gali būti stiprūs. Iki tiek, kad net gali iškovoti šalies laisvę!

Daug įtakos, žinoma, turi ir tų dalykų mokytojai. Tiek mylimos lietuvių ir istorijos mokytojos, tiek ekonomikos mokytojas buvo ir yra tie žmonės, su kuriais jaučiuosi labiausiai savimi. Jie pastumia mane tiek, kad galėčiau įsivažiuoti, bet visada pastumia tinkama linkme. Ten, kur aš jaučiuosi savimi ir kur pradedu atrasti kas aš noriu būti. „

Mergina pripažįsta, kad visiškai nepatinka gamtos mokslai.

„Nesakau, kad baisiai jų nemėgstų ir kad tai nėra stulbinantys dalykai. Tiesiog pati neradau juose įkvėpimo ar motyvacijos stengtis – man tiesiog neįdomu.”

Septyniolikametė prasitarė, kad būrelių nelanko, o užsiima veikla, kuri turės naudos ateityje.

„Savanoriškai dirbu redakcijoje, kur tenka tiek rašyti, tiek fotografuoti, dirbti su skaitmeniniu dizainu. Ateityje noru tapti žurnaliste, taigi darbas redakcijoje – puiki praktika. Šioje veikloje labiausiai patinka žmonės, su kuriais susitinku, jų istorijos. Ypač tai, kaip juos gali pradžiuginti mano straipsnis. Buvo atvejų, kai po straipsnio publikavimo man parašė, kad pats žmogus nesitikėjo tiek daug žinučių, kad pradėjo rašyti net žmonės, su kuriais metų metus nesikalbėjo. Buvo vienas atvejis kai pravirkdžiau vieno iš žmonių močiutę! O šiaip, ir pati redakcijos aplinka man labai sava, o jos darbuotojai labai šilti žmonės. Tokia vieta labai padeda žmogui augti.”

Už sutaupytus pinigus nusipirko fotoaparatą ir gitarą

„Kita mano mylima veikla – Erasmus+ projektai. Šių projektų metu tiek suartėjau su savo lietuviais draugais, kuriems patikėčiau savo gyvybę, tiek su begale užsieniečių. Praeitais metais su Erasmus praleidau savaitę Turkijoje, Stambule. Šiemet buvau išvykusi į Prancūziją ir La Reunion. Prisidėti prie erasmus paskatino meilė žmonėms ir troškimas pabėgti nuo namų, pamatyti kitokias kultūras, kitus gyvenimus.

Antra iš dešinės – Julija, Erasmus programoje

Taip pat, turiu savo verslą. Kartu su keturiomis benraamžėmis turime Junior Achievement jaunąją bendrovę Care to Smile! Dalyvaujame mugėse, gaminame savo produktą, važiuojam į seminarus. Tikrai skatinčiau pabandyti bent kartelį savo mokyklos karjeroje. Net jei ir neplanuoji tapti verslininku! „

Julija antra iš kairės

Praėjusiais metais, sausio pirmą dieną nusipirkau gitarą už centais sutaupytus šimtą eurų ir tą pačia dieną pradėjau mokytis groti. Tai buvo vienas geriausių sprendimų mano gyvenime. Kitas hobis – fotografija. Su fotografija buvo panašiai. Turėjau svajonę, susitaupiau, nusipirkau fotoaparatą ir po kurio laiko tapau mokyklos renginių fotografe.

Kiek išeina freelancinu su skaitmeniniu dizainu. Mėgstu dirbti fotošopu, kurti dizainus, manau turiu tam akį. Pradedu pastebėti, kad ir pats fotošopas man darosi nebe toks svetimas, koks buvo seniau, o labiau kaip naujas draugas.

Julija labai norėjo, bet suklydo ir tai pati sau pripažino

Dėl tų būrelių ir veiklų, tai jų buvo begalybė. Buvo ir tokių, su kuriomis sufeilinau. Tiesiog, visiškai ne man. Pavyzdžiui teatro būrelis. Jaučiausi kaip ne savo vietoje. Galvojau gal perlipsiu per save. Bet, kai visu vidumi žinai, kad esi ne savo vietoje, nepaprieštarausi sau. Manau, kad tai yra vienas iš dalykų, kurį reikėtų išmokti visiems. Mesti. Tiesiog. Visada kartojama nemesk, tu gali, turi pabaigt.

Bet jeigu tau nepatinka, jeigu tai ne tau, kodėl tu turi kankintis? Pabandei, sužinojai, kad ne tau, judi į priekį.

Julija fotografijos procese

„Toks jausmas, kad visi žino kas tu turėtum būti išskyrus tave patį.”

Dabar būna ir taip, kad žmones nervinu savo aktyvumu. Bet man patinka, tai ir toliau visur kišu nosį. Manau mane labai pastūmėjo ir prasta psichologinė būklė. Kiekvienas praeiname tą paauglystės laikotarpį, kai nežinome kas mes esame, nebežinome ko norime, kai atrodo visas pasaulis nusiteikęs prieš mus. Spaudimas buvo tiek iš šeimos pusės , tiek iš mokyklos. Atrodo visi iš tavęs visko tikisi. Tikisi, kad gerai mokysies, tikisi, kad pasirinksi būtent tą profesiją, tikisi, kad elgsiesi pavyzdingai.

Prieš kelis metus gavau šansą sudalyvauti pirmame savo Erasmus projekte, o po jo viskas apsivertė kojomis! Nebenorėjau bijoti žmonių, nebenorėjau neigiamai žiūrėt į save. Tiesiog, supratau, kad noriu pasiekti savo ir labai užsispyriau ant visų ir visko.

Būsiu žurnalistė ir viskas. Studijuosiu užsieny ir viskas. Nesimokysiu fizikos ir viskas. Koks jūsų reikalas?

Juk mano gyvenimas, ką noriu tą ir darau! Tais metais atitrūkau nuo to, ką man sako ir po truputį pradėjau suprast kas aš esu. Tada atsirado ir fotografija, keliavimas, maketavimas, pasitikėjimas savimi.

Išmokau nebijoti laimės ir nebijoti klaidų. Čia galiu sau paploti 😀

Julija mano, kad nereikia bijoti savimi didžiuotis – tai sveika

„Didžiuojuosi visais savo mažais pasiekimais, kai išdrįsau kažką padaryti. Pavydžiui išdrįsau sudalyvauti DOERS patirčių akademijoj. Išdrįsau dirbti redakcijoj. Išdrįsau pastovėti už save. Šiaip, didžiuojuosi savo straipsniais. Didžiuojuosi, kad siekiu savo tikslų, pavyzdžiui pati išmokau groti gitara. Didžiuojuosi, kad per skausmą pažiūrėjau „tas prakeiktas nuolankumas“. Ai va, didžiuojuos kai išeina normalus pokalbis su žmogum ir nesusipyna liežuvis 😀 Manau savimi didžiuotis reikia dėl mažų dalykų. Niekada nereikia ieškoti kažkokių pompastiškų priežasčių dėl savęs pasidžiaugti.

Paauglės patarimai bendraamžiams, ką veikti per karantiną

„Iš pradžių patariu kuo daugiau nieko neveikti. Mes ir taip įprastame gyvenime neturim kada pailsėti. Naudokitės proga, kad keletą savaičių gyvename be pamokų ir pasaulio streso. Atsiribokit ir atsipalaiduokim, priimkit tai kaip meditaciją ir poilsį. Visas pasaulis dabar masinėse atostogose!

  1. Pamenate tą knygą, kurią sakėt perskaitysit, bet neperskaitėt? Štai proga. Be to, knygų skaitymas nuima stresą.
  2. Netflixas turį mėnesio free trial. Jei norit su draugais susiorganizuoti movie night, bet laikotės karantino. Chrome naršyklė turi tokią Netflix friends programėlę, kuri leidžia netfliksą žiūrėti kartu iš savo namų. Ji turi chat box, pause play migtukus, kad liktumėte sinchronizuoti. Galima sakyti, kaip kokia live filmo peržiūra. Su draugais jau išbandžiau!
  3. Jeigu turit namie kokį seną instrumentą, galit išmokti juo groti. Kokia sena gitara ar nenaudojamas pianinas – puikus užsiėmimas.
  4. Pabendraukit su šeima, nors jie ir yra kažkokie keistuoliai.
  5. Išmokit daryti origami.

Įsimintiniausios mamos frazės:

– Nu tu tai sienom lentynom visur lakstai

– Nu tu tai kaip tėvas tavo, pasakai „Išeinu“ ir tik eini eini ir eini visur

– (Čia kai pasigiriu, kad kažką faino padariau) Nu tai aišku, gi visa į motiną

– (Čia kai kažką negerai padarau) Nu negaliu visa į tėvą

– Ko šypsaisi? Tai jau man žentą suradai

– Mokykis, mokykis ir dar kartą mokykis

Paklausus apie palinkėjimą kitiems, Julija atsakė:

„Manau, kad laimė yra toks dalykas, kurio žmonėms niekada nebūna per daug.

Linkiu nebijoti būti laimingiems, nebijoti kažką daryti dėl savęs ir nebijoti šypsotis! Na, o tokiu metu kaip šis, linkiu kritiškai įvertinti tai ką matote per žinias ar skaitote straipsniuose. Ne visa tai ya tiesa ir tikrai nereikia panikuoti. Atsipalaiduokite, sumažinkite savo stresą ir ramiai paatostogaukite. Viskas bus gerai! „

 

„9 zuikiai – turinys sąmoningam verslui ir paaugliams. Su adekvačių požiūriu į pinigus, žmogiškumą ir gamtą.

Esu labai dėkinga, kad skaitote. Jeigu manote, kad „9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs galite prisidėti paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .” – Sandra G., „9 zuikiai” įkūrėja