Jaunimas veikia
16-ikos Saulė Andrejevaitė: pirmiausia tvarūs pokyčiai įvyko mano mąstysenoje

Ši paauglė yra Vilniaus Žirmūnų gimnazijos moksleivė. Saulė beprotiškai myli Žemę ir trokšta, kad  aplinkos problemų tema nebūtų palikta nuošaly. Išreikšdama savo rūpestį, kartu su judėjimu „Fridays For Future“, ji dalyvavo įvairiuose protestuose, akcijose tam, kad pagaliau būtų užkirstas kelias gamtos niokojimui. Mergina užsiima aktyvia sportine veikla bei menais ir išdavė, kad be to negalėtų išgyventi. Pauuglė pasakė, kodėl baigusi mokyklą svajoja studijuoti menus ir kaip į tai integruos tvarumą.

Iš asmeninių Saulės archyvų

Apie aplinkos problemas švietimo sistemoje kalbama per mažai

„Jeigu atvirai, mano gyvenime tvarumas ir aplinkosauga labai ilgą laiko atkarpą nebuvo pagrindinės temos. Aš esu pastebėjusi, kad mokyklose, ir apskritai, visoje švietimo sistemoje, apie aplinkos problemas kalbama tik paviršutiniškai. Tikrai norėtųsi, kad būtų šiek tiek kitaip. Norėčiau, kad ši tema nebūtų nustumiama į šalį. Priešingai, apie tai mūsų visuomenėje turi būti kalbama labai daug ir plačiai.

Iš asmeninių Saulės archyvų

Taigi, tikrai normalu, kad apie gamtos problemas ir aplinkosaugą žinojau labai mažai. Bet viskas pasikeitė paskutinėse progimnazijos klasėse. Mano draugai pradėjo domėtis šiomis temomis ir vienas pažįstamas man pasiūlė prisidėti prie aplinkosaugos judėjimo Fridays For Future. Jis manęs atvirai paklausė: „Ar tau rūpi aplinka ir mūsų Žemė?“ Aš be jokios abejonės atsakiau: „Taip“. Taigi prisijungiau prie šio judėjimo. Nors iš pat pradžių beveik nieko apie jį nežinojau. Tačiau organizacijos vertybės sutapo su manosiomis ir man to užteko. Taigi, taip ir prasidėjo mano tvarumo kelionė.“

Nuotrauka iš asmeninių Saulės archyvų

Siekiant tvarumo svarbu ne tik materialūs, bet ir požiūrio į tai pokyčiai

„Iš tiesų, negaliu pasakyti, kad esu kažkokia labai ideali zero waste gyvensenos puoselėtoja ir minimalistė. Taip tikrai nėra ir aš tai nuoširdžiai sau pripažįstu. Būtent prisidėjimas prie Fridays For Future veiklos buvo tarytum labai didelis šuolis link pokyčių mano kasdieniniame gyvenime. Tačiau tie pokyčiai įvyko mano mąstysenoje, o ne materialinėje aplinkoje. Aš manau, kad tai net svarbiau, negu tiesiog eiti su kokia nors idėja ar trend‘u. O tiksliau – daryti tai, ką daro aplinkiniai. Prie tvarios aplinkos kūrimo aš prisidedu visiems žinomais būdais: rūšiuoju šiukšles, riboju plastikinių maišelių sunaudojimą. Stengiuosi ieškoti įvairiausių tvarių alternatyvų ir suvartoti mažiau mėsos. Tačiau pasaulyje yra aplinkos problemų, kurias turime spręsti ne tik mes, bet ir valstybė. Turiu omenyje milžiniškus anglies dioksido išmetimo kiekius.

Fridays For Future Žemės laidotuvių protestas. Saulė dešinėje. E. Blazevič LRT nuotrauka

Taigi, manau, kad pagrindinis dalykas yra požiūrio pakeitimas, žiūrėjimas į dalykus iš kitos perspektyvos. Yra natūralu, kad atsisakyti savo kasdieninių įpročių iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti beprotiškai sudėtinga. Tačiau pokyčiai ateina savaime, kai suprantame, kokių padarinių turi kiekviena mūsų įsigyta prekė ar padarytas veiksmas. Tada neretai susimąstoma, ar tikrai visos tos prekės yra reikalingos, kokių, sakykime, pakaitalų galima rasti.

Iš asmeninių Saulės archyvų

Tarkime, jei turiu kažkur skubiai išeiti, o su savimi noriu turėti puodelį karštutėlės kavos, galiu pasiimti daugkartinio naudojimo puodelį. O jeigu norisi atnaujinti savo drabužių garderobą, galima drąsiai keliauti į dėvėtų drabužių parduotuves. Nepatikėsite, kiek nerealių dalykų ten galima surasti! Be to, dabar gausu prekinių ženklų, esančių už draugišką ir ekologišką vartojimą ir gaminančių savo produktus iš perdirbtų medžiagų. Apibendrinant, aš tikrai tikiu, kad net minimaliausi pokyčiai veda link kažko didingo.“

Fridays For Future eitynėse už ateitį. Saulė prie megafono. Lrytas.lt nuotrauka

Meilė Žemei ir aplinkai gali būti nepatogi 

„Mažinti mėsos vartojimą man buvo ganėtinai sudėtinga. Reikia pabrėžti, kad esu mokyklinio amžiaus ir gyvenu su šeima. Suprantu, kad turiu atkreipti dėmesį, jog tai ko norėčiau aš, nebūtinai bus pakeliui mano artimiesiems. Todėl labai svarbu yra kalbėtis su šeima ir bandyti atrasti kompromisus. Man tai labai padėjo. Iš pradžių visi kartu nusprendėme valgyti mažiau mėsos patiekalų, nes anksčiau tai darydavom kone kiekvieną dieną. Galiausiai supratome, kad šio produkto beveik nebeperkame. Išskyrus tuos atvejus, kai artėja šventės, arba kai norisi tiesiog pasmaguriauti. O mėsos pakaitalų yra gausybė. Žinoma, ne visi pripažįsta sojų mėsą, nes dvejoja ar tai yra geriau organizmui, negu paprasčiausios daržovės. Taigi, reikia mėginti rasti tai, kas patinka kiekvienam, pagal individualias nuostatas ir įsitikinimus. Šiuo metu, internetas yra tiesiog perpildytas informacija ir labai sunkiai kyla ranka ieškoti. Esam truputį tinginiai, tokia jau mūsų, žmonių, prigimtis.(juokiasi)

FridayForFuture eitynės už ateitį. Saulė prie megafono. LRT fotografų nuotrauka

Man labai patiko Gintarės Krutinytės pasisakymas, kad meilė yra nepatogi. Dažniausiai ji tokia būna. Dėl mylimo žmogaus galima padaryti tokius dalykus, kurie yra jam svarbūs, tačiau nesutampa su mūsų nuomone. Bet taip mes išreiškiame meilę ir rūpestį. Tas pats yra ir su gamtos saugojimu. Meilė Žemei gali būti taip pat nepatogi. Dabar, kai gyvename tokiam skubančiam pasauly, viską vartojame greitai, ir be abejo, daug išmetame. Bet jei mes tikrai nuoširdžiai mylime ją, privalome keisti savo įpročius. Ir iš pradžių tai bus labai sunku, kaip ir kiekvieno įpročio pakeitimas. Tačiau, kai su tuo susigyvensime, viskas pasikeis į gerą pusę.“

Iš asmeninių Saulės archyvų

„Fridays For Future“ judėjimo veiklos: nuo laiškų savivaldybei iki kelionės į Šveicariją

„Jeigu atvirai, dabar esu atsitraukus nuo tiesioginės Fridays For Future veiklos, nes mokausi 11-oje klasėje ir tai užima labai daug laiko. Taip pat suprantu, kad kartais gali būti naudinga tiesiog padaryti pauzę ir dovanoti daugiau laiko sau. Aišku, jei judėjimo nariams manęs prireikia, visada atkeliauju į pagalbą. Nors veiklos nėra labai daug, bet mano asmeninė iniciatyva egzistuoja visada.

Fridays For Future Žemės laidotuvių protestas. Nuotrauka E. Blazevič LRT

Tačiau pernai metais vyko nemažai nepriklausomų akcijų ir protestų prieš įvairių girių kirtimus. Jose aktyviai dalyvavo ir Fridays For Future nariai. Įsitraukimas į šio judėjimo veiką pasireiškia labai plačiai: nuo protestų organizavimo iki laiškų, atvirlaiškių rašymo į savivaldybę ir vyriausybę. Yra kreipiamasi į politikus ir siūlomi aplinkos problemų sprendimo būdai.

Fridays For Future eitynėse už ateitį. Saulė prie megafono. Lrytas.lt nuotrauka

Pati asmeniškai dalyvavau viename pokalbyje, kuriame diskutavome, kaip Vilniaus mieste įdiegti tvaresnes gyvenimo sąlygas, turint omeny, kelių tiesimo projektus, namų projektavimus. Man buvo beprotiškai įdomu dalyvauti panašiuose užsiėmimuose, matyti, kaip yra priimami sprendimai, kaip atsižvelgiama į žmonių nuomonę. Tokia veikla prisideda ir prie savišvietos, nes organizuojant tokius dalykus, galima labai daug sužinoti.

SMILE Fridays  For Future susitikimas Šveicarijoje. Saulė viduryje

Taip pat, maždaug prieš metus, su šiuo judėjimu dalyvavome susirinkime Lozanos mieste Šveicarijoje. Visos Europos Fridays For Future atstovai atvyko į šį miestą, kuriame buvo aptariami pagrindiniai judėjimo susitarimai, išsikeliami tikslai. Iš pirmo žvilgsnio tie žmonės yra visai vieni į kitus nepanašūs, net nekalba ta pačia kalba. Tačiau juos vienija vienas ir vienintelis tikslas – gyventi švaresnėje ir geresnėje aplinkoje, siekti tvaresnės ateities būsimoms kartoms. Tai labai įkvepia nesustoti ir siekti šio tikslo. Net ir už judėjimo ribų.“

SMILE Fridays For Future susitikimas Šveicarijoje. Saulė dešinėje

Žvilgsnis į ateitį: į architektūros ir dizaino sritis svajoja integruoti tvarumą

„Mokausi vienuoliktoje klasėje ir tikrai vis dažniau pagalvoju, ką veiksiu baigusi mokyklą. Iš pradžių mano mintys krypo, žinoma, į aplinkosaugos pusę. Tačiau laikui bėgant supratau, kad ta tikroji AŠ nėra gamtos mokslų asė. Dabartinis planas yra studijuoti dizainą, o po to stoti į architektūrą. Ir aš matau tame begales visokių būdų integruoti tvarumą ir ekologiškumą. Mano manymu, tai, kaip mes formuojame savo miestus, daro labai didelę įtaką gamtai, orui kuriuo kvėpuojame kiekvieną dieną. Yra daug pavyzdžių, kai namai yra statomi iš aplinkai draugiškų medžiagų ir su įvairiais patobulinimais, kad būtų suvartota kuo mažesni kiekiai energijos. Taigi, tai yra puiki alternatyva, kaip integruoti man du patinkančius dalykus.“

pinterest.com nuotrauka

Paremti tvaraus turinio kūrimą galite čia: patreon.com/9zuikiai

„9 zuikiai“ – idėjos, žinios ir komunikacijos pagalba tvariam verslui ir veikloms bei tuo besidomintiems jauniams nuo 13 m. Tekstai, straipsniai, video kūrimas, viešųjų ryšių projektai.