Jaunimas veikia
17-os neregys menininkas kuria instaliaciją dialogui apie vartotojiškumą

Reinoldas Kelpša – aktyvus jaunas kūrėjas. Reinoldo vardas vis dažniau linksniuojama netik kūrybiniame pasaulyje – vaikinas aktyviai dalyvauja ir visuomeninėje veikloje. Susipažinti su naujais žmonėmis jis mėgsta ne vien dėl pramogos. Vaikinas kviečia visuomenę diskusijai apie klimato krizę, milžiniškus atliekų kiekius, sąmoningumą. Prieš keletą metų menininkas išgarsėjo Eglės Jokužytės knygos pagal Viktoro Miliūno apsakymą „Neringa ir Naglis“ iliustracijomis iš kartono atraižų. Šiandien medžiagos jo kūrybai – vėl netikėtos. Jaunasis menininkas naudoja tai, kas mažiau kūrybingam asmeniui atrodytų tik bereikšmės atliekos, o jis jas naudoja kaip žaliavas. Jo meno kūriniai – iš plastiko butelių kamštelių, kaštonų, saldainių popierėlių.

Reinoldas su knygos, kurią iliustravo, autore Egle Jokužyte

Jau ankstyvoje vaikystėje galvodavau, kiek daug visko išmetame. Juk yra tam skirtos stotelės, kur galima palikti nereikalingus daiktus ar galima pradėti įsigyti rūšiuojamą plastiką. Stengiuosi plastiko vartoti kuo mažiau, tačiau pilnai man jo atsisakyti neišeina. Labai didelė šiuolaikinės produkcijos dalis yra iš jo. Tačiau, stengiuosi pakartotinai naudoti įvairius maišelius; taip pat renku ir kitas atliekas, kuriu iš jų. Ir pats rūšiuoju ir aplinkinius skatinu gyventi tvariau. Einu į žmones, kalbu apie tai.

viena iš Reinoldo instaliacijų

 Rūšiuodamas tikisi pagerinti Lietuvos Gineso rekordą

Renku kamštelius nuo plastikinių vandens, sulčių, kitų gėrimų butelių. Surinkęs 30 000 vienetų noriu visuomenei parodyti kiek daug taros, pakuočių mes išmetame ir pagerinti Lietuvos Gineso rekordą. Seniau rinkau saldainių įpakavimus – dabar taip pat renku ir vaistų įpakavimų plokšteles, nes pačiam dėl sveikatos tenka gerti daug vaistų.

Yra daug medžiagų, iš kurių kuriu instaliacijas: kaštonai, kamšteliai, folija. Kartą buvau gavęs 14 000 butelių taros kamštelių su apsauginiais žiedeliais. Instaliacijos gamybai teko juos visus nuimti. Netgi su draugų pagalba nuimant apsauginius žiedelius užtrukau net keletą dienų. Iš šių taros kamštelių bus konstruojami baltų senovės simboliai.

Numatoma instaliacija: erdvinė ir didelių gabaritų, užimanti nemažai vietos, kartu tai ir vizualinis meno kūrinys, apjungiantis plačią spalvų paletę. Taip pat planuoju  netolimoje ateityje  šią instaliaciją eksponuoti meno galerijoje .

Reinoldo ruošiama iliustracija

Skatina sąmoningumą ir apie neregių realybę 

Taip pat, užsiimu edukacijomis apie neregių pasaulį. Noriu, kad regintysis žmogus suprastų kasdieninę neregio realybę ir problemas. Žmogus eis per specialias stoteles, įrengtas instaliacijoje, užrištomis akimis, lies įvairius objektus, skirtingas medžiagas ir tekstūras – tam, kad suprastų ką tai reiškia, amžinasis buvimas aklinoje tamsoje.  Kiti aklieji dar mato šviesą, o aš nieko nematau.

Tačiau, aš tikiu, kad praregėsiu, nes aš labai noriu.

Planuoju užsiėmimus regintiesiems daryti vasarą, kadangi dar esu moksleivis. Taip pat norisi, kad iš jutimų edukacijos dalyviai kažką išsineštų, pamąstytų. Ilgai svarsčiau ir nutariau, kad galbūt  po istorijos dalies edukacijoje dalyvaujantis asmuo pats galėtų padaryti darbą, atlikti kūrybinę užduotį užrištomis akimis.

Reinoldas Kelpša | asmeninio arch, nuotr.

Kiekvieną ragina atiduoti duoklę švaresniam rytojui

Nes jei niekas to darys, galbūt jau ir po penkerių metų gyvensime tarp daugybės šiukšlių. Reikia, kad visi užsiimtų sąmoningomis veiklomis ir vienas kitą palaikytų. Pavyzdžiui,  mes su broliu kartais einame rinkti šiukšlių į netoliese esantį mišką.  Nors ir nedidelis indėlis, manau, kad savotiškai svarbus ir reikšmingas. 

Jei visi kasdien rūšiuotų atliekas, gyventume gražiau.

Labai palaikau akciją Darom. Žiūriu Išpakuota laidas. Puiki idėja buvo pristatyta šioje laidoje, kad į muzikos koncertus žmonės atsineštų savo tarą, termosus ir pasipildytų juos vietoje: po koncertų,  kitų kultūros ir pramoginio pobūdžio renginių paliekama itin daug plastikinės taros.

Reinoldas dirba prie meninės instaliacijos iš kamštelių

Pasiryžęs kelti klausimus, diskutuoti ir įkvėpti

„Man patiko idėja, kad prie autobusų Vilniuje buvo pritvirtintos kameros ir fiksuojamos netvarkingos teritorijos, kiemai. Ypatingai palaikau besikuriančias ir vis populiaresnėmis  tampančias ekologiškas parduotuves, kurios skatina visuomenę sąmoningai mažinti įpakavimo/įvairios taros naudojimą. Atsinešti savo įpakavimus ar buteliukus, pagamintus iš tvarių ir ilgalaikių ar gamtai draugiškų medžiagų.  

Man labai svarbi kitų žmonių nuomonė, svarbu ką jie mąsto apie aplinkosaugą, klimato krizę, tad ateityje norėčiau ir toliau dirbti ties šia veikla. Skatinti ir įkvėpti visuomenę susimąstyti ir atidžiau pažvelgti į tai, ką kiekvienas iš mūsų, kaip individas, gali padaryti vardan švaresnės, tvaresnės ir draugiškesnės aplinkos ir planetos.

Norite pasidalinti savo istorija ar ieškai su tvarumu susijusios veiklos? Rašykite mums el. paštu info@9zuikiai.lt