Jaunimas veikia
V.Genevičiūtė: Kaip darbo ieškantiems moksleiviams susikurti sėkmingą CV

Ką į jį rašyti, neturint jokios solidžios darbo patirties? Apklausėme paauglius ir didžiausią galvosūkį keliantys klausimai buvo aptarti kartu su personalo atrankos kompanijos Alliance for Recruitment mokymų ir ugdymo konsultante jaunimui V. Genevičiūte. Jūsų asmenybė ir be patirties gali pasakyti labai daug“. – akcentuoja Vytenė.

Vytenė Genevičiūtė

CV nuotrauka gali skatinti diskriminaciją

Vytenė teigia, kad pagal atliktus tyrimus nuotraukos dėti į CV nebūtina, nes tai propaguoja diskriminaciją. Tačiau, jei vis dėl to norite įdėti savo nuotrauką, ji negali būti bet kokia. Būtina atkreipti dėmesį į jos kokybę – selfis su Snapchat ausytėmis, nuotraukos sode ar su draugu bei kitas neformaliai pateiktas vaizdas netinka. Jei neturite oficialios nuotraukos paprašykite, kad jus nufotografuotų draugai ar tėvai prie baltos sienos. Nepamirškite šypsotis.– pataria Vytenė. Specialistai teigia, kad bent kukli šypsena suteikia draugiškumo ir artumo jausmą darbdaviui.

Neturint darbo patirties įvardinkite savanorystę

Susirasti pirmąjį darbą visada sunku dėl patirties stokos.

Be patirties negali gauti darbo, o be darbo – patirties. Kartais atrodo, kad šis užburtas ratas nesustoja. Vytenė pataria nuo pat mokyklos laikų savanoriauti.

„Taip įgausite kokybiškų gebėjimų, kurie padės siekti karjeros ateityje“. Savanorystė – itin svarbi, mat darbdaviui jos parodo jūsų asmeninius gebėjimus.

Būtent tai ir galite įrašyti vietoje darbo patirties: savanorystę bei mokamas ir nemokamas praktikas.

pixabay nuotr.

Projektų patirtis padeda nurungti konkurentus

Į klausimą kaip darbdaviai reaguoja į moksleivių savanorystes ar tokius projektus kaip Erasmus+ ar Junior Achievement Vytenė komentuoja optimistiškai: „120 proc. darbdavys gyvenimo aprašyme žiūri viską ir ne tik darbo patirtį, todėl tiek savanorystė, tiek kitos programos labai padeda nurungti kitus kandidatus. Žinoma, tik reikia nepamiršti, kad CV turi būti ne tik pavadinimai, bet ir aprašymai, ko išmokote savanoriaudami toje vietoje arba būdame Erasmus projekte.

Vytenė Genevičiūtė (viduryje) su jaunimu

Rekomendacijos nėra būtinos

Vytenė jas vertina objektyviai: „Rekomendacijas reikia duoti, tik tada kai Jūsų paprašys, nes kitaip tai yra perteklinė informacija. Jei darbavys nori pakalbėti su Jūsų buvusiu kolega ar vadovu – tai būtinai turi to paprašyti, negali imti ir skambinti. Labai rekomenduoju turėti žmogaus, kuris gali Jus rekomenduoti kontaktus. Nesivarginkite organizuodami sau raštinę rekomendaciją, jeigu niekas jos neprašė. Jos nėra vertinamos.

Stiprybes akcentuokite pagal norimą poziciją

Kiekvieną kartą siunčiant CV reikėtų į jį pažvelgti iš naujo kampo ir įvertinti pagal tai, į kokią darbo vietą norite patekti. Pagal tokią logiką, geriausia akcentuoti tokias stiprybes, kurios reikalingos norimai pozicijai. „Greičiausiai aplikuojant į apskaitininko/ės poziciją nėra būtinybė akcentuoti pardavimo įgūdžių. Labai rekomenduoju įsivertinti poziciją ir kokias savybes Jūs turite. Pvz. jei kandidatuosite į pardavėjos konsultantės darbą – greičiausiai reikės stiprių komunikacijos ir pardavimo įgūdžių.“ – sako Vytenė.

Vytenė Genevičiūtė personalo atrankos kompanijos „Alliance for Recruitment“ mokymų ir ugdymo konsultantė

Silpnybes geriausia pateikti nuoširdžiai

„Nemeluokite, pasakykite tiesiai šviesiai: kur dar turite tobulėti, bei įvardinkite, kokiais būdais to sieksite, kad silpnybe paversti stiprybe. Tegul darbdavys įsivertina, kad Jūs žinote savo silpnybes, bet mokate su jomis susidirbti.“ Taip Jūsų silnybės ne tik atrodys kaip stiprybės, bet ir parodys jūsų perspektyvumą.

CV turi būti profesionalus ir tvarkingas

Pasak Vytenės, tokie dalykai, kaip tvarkingas elektroninis paštas ir profesionali nuotrauka yra labai svarbūs: „Gerai paruoštas CV yra kaip Jūsų vizitinė, todėl jei pasiruošite gerą vizitinę nedvejojant Jums norės skambinti. Kalbant apie el. paštą galite turėti du – asmeninį ir viešą. Viešą el.paštą galite įrašyti darbdaviams ir susirašinėti oficialiomis temomis. Asmeninį, pvz songokas@yahoo.com arba menuliojureive92@gmail.com,  pasilikite žaidimams ir kitiems neformaliems susirašinėjimams.“

pixabay nuotr.

Rašykite konkrečiai ir nuosekliai

Nesvarbu ar turite daug, ar mažai patirties, vis tiek yra ką papasakoti. Tačiau CV – ne laiškas močiutei. “Pageidautina, kad CV nebūtų ilgesnis nei 2 lapai, priklausomai nuo turimos patirties. Jei daug patirties neturite tikrai galima padaryti 1 lapo gražų CV (internete galite rasti gražių pavyzdžių). CV stilius turi būti konkretus ir chronologinis, kai viršuje yra naujausioji jūsų patirtis (nesvarbu ar tai savanorystė ar mokslai ar darbas).  Geriausiai yra papunkčiui surašyti pagrindines savo atsakomybes, ką darėte (pabrėžti savo, bet ne bendrai komandos darbus!), o visą kitą informaciją pasilikti jau susitikimui. Palikite intrigos, kad jus norėtų pakviesti į pokalbį ir daugiau sužinotų informacijos.“ – sako karjeros specialistė.

Apie CV formatą Vytenė pataria taip: „CV formatas taip pat turi priklausyti nuo to, į kokią poziciją kandidatuosite (ar tai labiau tikslieji mokslai, ar menai). Nepaisant to, labai rekomenduoju pasidaryti kokybišką CV, kuris tiktų visoms pozicijoms – pasirinkite neutralų šriftą ir spalvas.“

Pirmieji CV sakiniai turi pritraukti

Bendras CV vaizdas ir jūsų asmenybė gali pasakyti labai daug bei sudaryti teigiamą įspūdį. Tvarkingas CV ir nuotrauka yra labai svarbūs. Tačiau kaip pritraukti darbdavį mumis domėtis? Atsako Vytenė: „Aiškiai suprantamas CV, kokybiškai pateikta informacija, aktyvios laisvalaikio veiklos (ne tik filmai ir knygos), gražus CV apipavidalinimas ir labai svarbu – informacija parašyta be klaidų. Mano nuolatinis patarimas: rašant apie save parašykite iki 3 sakinių -> pvz., kokia mintis atspindi Jus; kokie Jūsų pomėgiai; kuo Jūs skiriatės nuo kitų. Pirmieji sakiniai turi „užkabinti“ darbdavį, kad jis norėtų skaityti toliau.“

pexels nuotr.

Nuolat atnaujinkite savo CV

Akivaizdu, kad to paties CV visą gyvenimą neturėsite, tačiau kaip dažnai jį reikia keisti? „Atsinaujinti CV reikia tada, kai kas nors keičiasi – pvz. darbovietė, studijos, kursai ir pan. Taip pat rekomenduoju turėti dviejų formatų CV – anglišką ir lietuvišką. Nepamirškite, kad ne tik CV yra svarbus, bet šiais laikais Linkedin padeda greičiaus susirasti darbą.“ – teigia Vytenė.

CV sukurti užtenka ir Word’o

Paprastumas visada laimi. Vytenė teigia, kad užtenka tai daryti Word formate: „Rekomenduoju pasižiūrėti pavyzdžių internete, o kurti galima įvairiai: nuo wordo programos iki online CV kūrimo svetainių. Žinoma nereikia perlenkti lazdos ir padaryti karnavalinį CV. Todėl manau šioje vietoje geriausiai būtų Word formate gražiai padarytas CV. “ – patarimus užbaigia personalo mokymų ir ugdymo specialistė.

 

Tavo CV – ne vienadienis dalykas. Svarbiausia bandyti ir nebijoti klausti profesionalų, mokytojų ar visagalio interneto. 

O jeigu esi 13 – 18 m. paauglys, domina viena iš šių profesijų: video kūrimu, žiniasklaida, komunikacija, viešaisiais ryšiais, organizavimu, rašymu, viešu kalbėjimu  ir nori ją pasimatuoti – liepos 20 – 28 d. zuikiai kviečia į video laidos jaunimui kūrimo stovyklą. 

„9 zuikiai –  žinios sąmoningam verslui ir tuo besidomintiems paaugliams. Komunikacijos pagalba su adekvačių požiūriu į pinigus, žmogiškumą ir gamtą. 

Jeigu norėtum prisidėti prie zuikių turinio kūrimo, tau įdomu straipsnių rašymas – mes labai džiaugtumėmės, būdami tavo mentoriais. Pasidalinsime patirtimi: kaip ieškoti istorijų, jas aprašyti, kaip organizuoti interviu ir iš jo parašyti įdomų straipsnį. Žinoma, tavo kūriniais pasidalinsime ir šiame puslapyje.

Milžiniškas AČIŪ, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs galite prisidėti paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .“

– Sandra G., „9 zuikiai“ įkūrėja | kūrybininkė | žurnalistė