Verslas
Tvarus grožio salonas. Ar tai įmanoma? Kaune toks jau yra

Prieš kelis mėnesius Kaune įsikūrė salonas „Urban Green“ su mažo vartojimo filosofija. Žmonėms, kurie nori gražintis mažiau kenkdami tiek sau, tiek aplinkiniam pasauliui. Problema ta, kad labai daug žmonių galvoja, jog tokios paslaugos yra labai brangios. Tačiau tai nėra tiesa ir mes stengiamės šiuos mitus griauti. Įkūrėja Ieva atskleidė, kaip atsirado ši vieta, ko reikia norint išlaikyti tokį verslą ir kokias paslaugas žmonės gali gauti čia užsukę.

„Urban green“ salonas Kaune, Šančiuose

Ieva Malukienė pasakoja, kad tokias paslaugas teikti pastūmėjo jau seniai jai pačiai atsiradusios alergijos.

Kai pažvelgiu atgal, suprantu, kad pirmi alergijų požymiai reiškėsi dar mokantis kirpėjų mokykloje prieš kelis metus. Po pamokų jausdavau galvos skausmą, didelį nuovargį, tačiau maniau, kad tai motinystės ir nemigo naktų pasekmė (tuo metu mano vaikui buvo beveik dveji). 

Baigusi mokslus pradėjau dirbti viename salone ir po kelių mėnesių mane ėmė varginti nesibaigiantys sinusitai. Tokia buvo gydytojų diagnozė. Jų stiprumas keitėsi periodiškai. Ir taip gyvenau tris metus – su nuolatine sloga ir antibiotikais. Viskas tik blogėjo, atsirado kosulys, kuris vėliau virto dusulio priepuoliais. 

Tuomet 2019 žiemą, pirmą kartą nuo savo darbo pradžios, turėjau mėnesio laiko pertrauką. Vedžiau mokymus ir plaukų dažymais neužsiiminėjau. Tada pajutau akivaizdų sveikatos pagerėjimą. Nors buvo žiema, bet nei sloga nei kosulys manęs nebekankino. Be to, pakeičiau gyvenamąją vietą ir nauja mano šeimos gydytoja vis sakydavo, kad čia yra alergija.

Geresnės savijautos ieškojimas padėjo atidaryti  „žalią“ saloną

Pradėjau ilgą tyrimų kelią, nes man buvo svarbu iššiaiškinti, kam konkrečiai esu alergiška. Ir po kurio laiko gavau atsakymą, kad mano alergijos kaltininkas yra cheminė medžiaga esanti plaukų dažuose. Ji atsakinga už spalvos fiksaciją plauke. Rinkoje ilgalaikių plaukų dažų be šios medžiagos nėra, todėl alergologų ir pulmonologų verdiktas buvo paprastas – mesti darbą. 

Tačiau kirpėjos profesiją tada buvau atradus tik prieš tris metus. Stipriai tobulėjau ir specializavausi koloristikoje, todėl mintys apie darbo metimą, atrodė varančios į neviltį. Ėmiau daug skaityti ir ieškoti išeities. Tuomet nutariau dažus su amoniaku pakeisti į dažus be amoniako. Tikėjau, kad jei nebus tokios lakios medžiagos, kaip amoniakas, aš neįkvėpsiu alergenų ir bus geriau. Pradėjau naudoti apsauginę veido kaukę (tad nuolatinis kaukės dėvėjimas man jau tapo įprastas dar gerokai iki pandemijos pradžios). Situacija gerėjo ir nutariau atsidaryti savo saloną. Tam, kad galėčiau sukurti aplinką, kuri būtų maksimaliai švari.

Ieva Malukienė salone „Urban green“

Nuo idėjos turėti švarų žalią saloną iki įgyvendinimo praėjo apie šeši mėnesiai. Ilgiausiai truko patalpų paieška, o kai jau radau, maždaug per mėnesį jas įsirengiau ir nuo šių metų sausio pirmųjų dienų pradėjau darbą savo naujame salone.

Laikosi trijų R taisyklės – Reduce, Reuse, Recycle

Tai dariau ir dirbdama anksčiau, tačiau savoje erdvėje viskas susijungė į vieną visumą. Pirmiausia aš kalbu apie tvarumo puoselėjimą mažinant vartojimą. Mano pagrindinis šūkis –  mažiau yra geriau. Aš niekada savo klientam nesakau to, ko nežinau, nes geriau kalbėti mažiau. Niekada nesiūlau užsisakyti daug nereikalingų procedūrų, nes geriau yra mažiau.

„Urban green“ nuotr.

Naudoju tik tas priemones, kurios būtinos, nes mažiau yra geriau. Pati stengdamasi mažiau vartoti, skatinu ir kitus, taip prisidėdami prie lėtesnio ir prasmingesnio gyvenimo būdo. Antras man svarbus devizas – nuolat ieškoti ir savo darbe naudoti atsakingo verslo kuriamus produktus. Salone žmogus gali sau rasti ir ekologiškų priemonių kūnui bei plaukams, kurias gali įsipilti į savo atsineštą tarą. O atėjus vasarai planuojame auginti ir savo daržą. Trečia, salone laikomės trijų R taisyklės – Reduce, Reuse, Recycle (sumažinti, panaudoti dar kartą, rūšiuoti) ir tikime, kad bent mažais žingsneliais galime judėti gražesnio pasaulio link.

„Urban green“ nuotr.

Salone teikiamos grožio paslaugos ieškantiems kitokios filosofijos nei įprastai

Dabar atliekame viską, kas susiję su plaukų priežiūra: kirpimai, dažymai, atstatomosios, gydomosios procedūros, rankų priežiūra – manikiūras, rankų spa, japoniškas manikiūras. Ateityje norime turėti ir makiažo specialistę. 

Šiuo metu dirba viena manikiūro meistrė Iveta. Ji labai domisi ekologinėmis idėjomis ir jų taikymu grožio srityje. Nuolat ieško informacijos ir galimybių, kaip teikti nagų grožio paslaugą, išlaikant aukštus tvarumo reikalavimus. Rinkoje šiuo metu nėra gelinio lako, kuris atitiktų tokius kriterijus, todėl Iveta nagus lakuoja paprastu laku. Orientuojamės į žmones, kurie ieško sveiko grožio paslaugų. Todėl kuriame visokių procedūrų, kurios padėtų moterims atstatyti tai, ką prarado naudodamos daug cheminių produktų. 

Manikiūro specialistė Iveta | „Urban green“ nuotr.

Žmones surasti labai sunku. Visų pirma dėl to, kad šiandien grožio rinkoje pradeda dirbti daug merginų, moterų tikinčių, kad tai yra greito ir lengvo uždarbio sritis. Tačiau tai netiesa. Kaip ir kiekvienoje srityje, čia taip pat reikia įdėti nemažai pastangų norint pelnyti klientų pasitikėjimą ir sukurti ryšį su jais. Siekiu, kad į komandą įsilietų žmonės, kurie mato ilgalaikę perspektyvą. Tie, kurie nori tobulėti, įgyti žinių, nuolat ieškoti informacijos, padėti žmonėms, ieškantiems sveikatai ir gamtai nekenkiančių grožio paslaugų. 

„Urban green“ nuotr.

Buvo atvejų, kai kreipėsi specialistai dėl darbo vietos, tačiau iš karto pareiškė, kad nedarysiu to ir to, nes tai neįmanoma, nesuksiu tvarumo, ekologijos keliu, nes taip klientams būsiu neįdomus ir neuždirbsiu. Turėjau tiesiog pasakyti, kad mums nepakeliui. 

Žinau, kad viskas yra įmanoma, kai domiesi, ieškai informacijos, kaupi žinias. Aš savo kailiu tai patyriau – išeitį galima rasti. Ir iš patirties žinau, kad daugybė klientų norėtų save gražinti mažiau kenkdami tiek sau, tiek aplinkiniam pasauliui.

Ieva Malukienė salone „Urban green“

Mitas, kad tvaraus grožio procedūros yra brangios 

Problema ta, kad labai daug žmonių taip galvoja. Tačiau tai nėra tiesa ir mes stengiamės šiuos mitus griauti. 

Pateiksiu keletą paprastų pavyzdžių. Jeigu mes salone rūšiuojame šiukšles, jeigu stengiamės kuo daugiau priemonių pakeisti į daugkartines, jeigu taupome vandenį ir jo be reikalo neišleidžiame, tai viso to pasekoje sutaupome pinigų, vadinasi ir neturime pagrindo didinti paslaugų kainas.

„Urban green“ nuotr.

Kitas pavyzdys, jeigu mes suteikiame klientams galimybę pasipildyti šampūno ir kondicionieriaus į savo atsineštą tarą, tai mes skaičiuojame proporcingą kainą. Nedidiname jos vien dėl to, kad esame eko atsakingi. Ir tai tik keli pavyzdžiai. Mūsų salono kainos yra normalios ir nėra didesnės vien dėl to, kad taikome ekologiškumo ir tvarumo principus.

„Urban green“ nuotr.

Suvokimas mažiau vartoti atėjo gyvenant Rytų šalyse

Prieš trylika metų dirbau gide Artimuosiuose Rytuose. Turkija, Izraelis, Jordanija, Egiptas – šalys, kuriose teko gyventi ir vesti turus. Po paskutinio sezono 2010-aisiais į Lietuvą grįžau visai kitokia, nei buvau iki to. Paskutinis sezonas praėjo Taboje, kur realiai nėra galimybių nei pirkti, nei leisti pinigų. Jeigu suplyšdavo rūbas, tarkim kelnės, ir prireikdavo naujo, tai tekdavo nuvykti į parduotuvę už trisdešimties kilometrų ir nusipirkti vienas kelnes, nes tavo dydžio vienos ir tebūdavo, rinktis nereikėdavo. 

Ieva Malukienė

Per tokius devynis mėnesius supratau, kad daug ko man ir nereikia. Be to, trys gidavimo metai ir nuolatinis kraustymasis išmokė gyventi taip, kad manta tilptų į lagaminą. Ir tai gerokai palengvino gyvenimą. Vėliau dar pora mėnesių praleidau Negevo dykumoje, kur nebuvo nei elektros, nei įprastų gyvenimo patogumų.

Ieva Malukienė

Jeigu eidavau į parduotuvę maisto, tekdavo nupirkti tiek ir tokio, kuris nesuges ir bus laiku suvalgytas, o juk karštis dieną būdavo nežmoniškas. 

Ieva su vyru Tomu

Prisimenu, kai vienas mielas žmogus atvykdavo į dykumos stovyklavietę ir atvešdavo mums ledų. Patikėkite, su kokiu malonumu juos suvalgydavome… 

Atrodo praėjo dešimt metų, bet tą ledų skonį dar dabar jaučiu burnoje. Tas skonis kažko, ką labai labai vertinu. Taigi grįžus į Lietuvą abu su vyru (beje gidavome irgi kartu), persikėlėme gyventi į kaimo sodybą. 

Turiu pripažinti, kad atsakingesnio vartojimo ir ramesnio gyvenimo normų laikymosi terpė, kurioje esi, įtakoja labai stipriai. Tačiau ir dabar, gyvendama mieste, stengiuosi to nepamiršti. Man svarbiausia nešvaistyti maisto, sudėvėti drabužius iki galo, prirašyti visą užrašų knygelę. O labiausiai širdį skauda dėl besaikių įvairių pakuočių.

Į tvarų gyvenimo būdą žiūriu ne per mados akinius

Man nesvarbu, kaip tai vadinasi, kokios knygos apie tai parašytos. Pastebėjau, kad pirkinius dėti į popierinius maišelius tapo „madinga“. Kartais ideologijų vaikymasis labai kenksmingas, jis pasėja nerimą, priešiškumą ir liūdesį. Mane parduotuvėje tikrai galite pamatyti su plastikiniu maišeliu, kartais juos nusiperku, kad turėčiau į ką rūšiuoti plastiką, taip pat galite pamatyti ir su popieriniu, į šiuos rūšiuoju popierių, o aišku dažnai atsitempiu ir savas terbeles

Ieva su vyru Tomu

Patinka savaitinio apsipirkimo idėja ir stengiuosi ją propaguoti. Taip pat labai džiaugiuosi, kad prie namų atsidarė nereali daržovių parduotuvėlė, kurioje pirkdama vaisius ir daržoves remiu mažą šeimos verslą. Labai svajoju apie mėsinę Šančiuose, nes mūsų šeima valgo mėsą ir tokia parduotuvėlė būtų kažkas super faino. Drabužius dažnai perku second hand ir man tai labai patinka. Vienintelis trūkumas, kad didmiesčiuose tokios parduotuvės yra gana nepigios, o patinkančios prekės greitai išgraibstomos. Provincijose jos – tiesiog rojus.

O ir šiaip save vadinčiau „rinkai nepalankia“ pirkėja. Visada devynis kartus pagalvoju ir tik tada perku. Todėl atsitiktinių pirkinių praktiškai nėra. Kai tokį įsigiju, jaučiuosi labai blogai.“

Kai užeina silpnumo akimirkos ir užvaldo troškulys pirkti, naudoju tokią savo sukurtą terapiją: atsidarau internetinę parduotuvę, ilgai visko ieškau, kraunu krepšelį, o tada jį ištrinu ir nieko neperku. Kažkaip stebuklingai tas apsipirkimo troškulys būna numalšintas.

Paprasto ir tvaraus salono skirtumai slypi mažuose dalykuose

„Padedu žmonėms, kurie nori puoselėti savo grožį per sveiką priežiūrą. Kad neturėtų perkrautų vonios lentynų nuo nereikalingų priemonių. Galiu padėti diagnozuoti, skirti rekomendacijas ir palaikyti klientus turėti kelias, bet teisingai naudojamas priemones, kurios duos ilgalaikį ir pozityvų efektą. Noriu padėti tiems, kurie tvarumo ieško ir grožio priežiūroje. 

„Urban green” nuotr.

Visada paskatinu žmones sunaudoti tai, ką jau turi ir tik tada įsigyti kažką naujo. Taip pat dažnai klientei suteikiu nemažai liaudies medicinos žinių. Prieš pradėdama savo kirpėjos kelią, su vyru vysčiau eko kosmetikos nedidelį šeimos verslą – mes spausdavome aliejus iš lietuviškų sėklų ir gamindavome kosmetines priemones kūnui, veidui, plaukam. Todėl žinių apie tai turiu nemažai ir mielai jomis dalinuosi. 

Puikiai žinau, kad grožio verslas generuoja labai daug šiukšlių, todėl mūsų  salone rūšiavimas kasdienybė. Taip pat stengiuosi kuo daugiau vienkartinių priemonių pakeisti daugkartinėmis. 

„Urban Green” nuotr.

Salone žaliuoja daug augalų. Siekiame, kad atėję klientai čia rastų švarų orą, taip pat augalai turi ir terapinį efektą. Čia atėję žmonės pajaučia, kaip visa ta žaluma smelkiasi jiems į vidų. Gėlės čia auginamos ne dėl grožio, o dėl to jausmo, kurį mes patiriame būdami pievoje ar miške – švara, gaiva, nurimęs protas. Tad salonas skirtas ir tiems, kuriems labai svarbus artimas ryšys ir su gamta.

 

Norite papasakoti apie savo tvarų verslą? Rašykite info@9zuikiai.lt

„9 zuikiai – turinys sąmoningam verslui ir paaugliams. Su adekvačių požiūriu į pinigus, žmogiškumą ir gamtą. 

Jeigu norėtumėte prisidėti prie zuikių turinio kūrimo, įdomu straipsnių rašymas, video ir  turinio kūrimas – parašykite mums el. paštu info@9zuikiai.lt 

AČIŪ, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs labai mums padėsite, paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .“

– Sandra G., „9 zuikiai“ įkūrėja | kūrybininkė | žurnalistė