Verslas
Mamos ir dukros tandemas: meninis verslas iš panaudotų kavos tirščių pagal Mėnulio fazę

Kasdien pasaulyje išgeriama daugiau nei 2 mlrd. kavos puodelių. Didžioji dalis panaudotų kavos tirščių tiesiog išmetama. Tai yra apie 6 mln. tonų kasmet. O ką jūs darote su jais, kai išgeriate kavą? 

20-etė Gabija vakarais skuba į Vilniaus kavines, iš kurių surenka jau panaudotus kavos tirščius. Iš jų kartu su mama Rūta ruošia masę ir kuria įvairius produktus. Taip pat visoje šalyje organizuoja DIY (Do It Yourself – liet. pasidaryk pats) dirbtuves. Moterys yra pirmosios Lietuvoje, pradėjusios kavos keramikos veiklą. 

Gabija Kukevičiūtė (kairėje) ir Rūta Kukevičienė (dešinėje)

Jų kūryba skleidžiasi keliomis kryptys. Tai „Eko dizaino studija“ – meniška erdvė visiems, norintiems patiems kurti, pajusti, išbandyti. Bei  „Full Moon Coffee“ – interjero dizaino objektai iš panaudotų kavos tirščių. 

„Full Moon Coffee amuletai-papuošalai iš panaudotų kavos tirščių

„Viskas prasidėjo nuo mamos eksperimentavimų su nebenaudojamais daiktais“

„Antrinio dizaino atradimai prasidėjo kuriant su vaikais būrelyje „Konstruktoriai“. Atsinešti iš namų nereikalingi buitiniai daiktai virto šviestuvais, robotais, pieštukinėmis. Eksperimentuojant keitėsi ir medžiagos – popierius, kartonas, džinsas, plastikas. Vėliau ši veikla peraugo  į „Eko dizaino studiją“.

Kuriame meną iš to, kas, atrodo, pamiršta. Minėtos kūrybos priemonės atgyja kaip antrinio panaudojimo galimybė.“- pasakoja dizainerė Rūta Kukevičienė

Pradėjome kelti klausimą: ar egzistuoja ekologijos, rūšiavimo, tvarumo bei  kūrybos simbiozė?

Full Moon Coffee ažūrinės interjero detalės iš kavos tirščių

„Ir tada savo laiką ir kūrybinę erdvę pasirinko kava. Tiesa, jau išgerta – likę kavos tirščiai. Jie yra labai naudingi ne tik sodui, gelėms, tačiau ir menui: interjero dizaino detalėms, papuošalams, muilams. Mane sužavėjo kavos kuriama skirtinga tekstūra, kvapas, spalva, lankstumas. Tas visiems gerai žinomas trapumas, birumas, galintis virsti tvariu daiktu. Tad prasidėjo bandymai su kavos mase. Vienokią masę ruošiame produktams, o edukacijoms jau reikia kitos, kuri priklauso ir nuo kavos rūšies, vaško temperatūros. Juokaujame abi, kad ir dėl Mėnulio fazės.“ – užkulisius pasakoja Rūta.

Kavos masės maišymo procesas | Artoteka nuotr.

„Produktai, gimę ilgų eksperimentų su sudedamosiomis dalimis metu, dirbtuvėje – namuose. Produktas sekė produktą. Mus pastebėjo ir pasikvietė Vilniaus Senųjų Amatų dirbtuvės. Ten ir kilo mintis apie viešąsias edukacijas.“ 

Būdama dar tik 17-ikos metų Gabija visuomenei pristatė tvarios veiklos idėją

„Kai prieš 3 metus mama pradėjo kurti su kava – prisijungiau ir aš. Viską po truputėlį viešinti, kaip pati sakau, šį kavos meno verslą. Tai man padėjo augti, sutvirtėti kaip jaunai bei kūrybingai asmenybei. 

Pati pirmoji galimybė oficialiai pasireikšti buvo dalyvavimas „Lietuvos Junior Achievement“ mokinių mokomosios bendrovės kūrime. Tada buvau vienuoliktokė. Šioje programoje moksleiviai kuria savo verslą.

Gabija Medeinė Kukevičiūtė

Viskas kitų akimis atrodė lyg žaidimas, tačiau man tai buvo rimta pradžia į tikrąjį verslą. Pasiūliau pirmus mūsų gaminius iš kavos tirščių. Buvo parduotos akcijos, mokėti dividendai, dalyvavau mugėse, susipažinau su bendraamžiais verslininkais.

Įsitikinau, ką gali gera idėja, komunikavimas ir pirmieji nelengvai uždirbti pinigai.

Taip pat noras būti pastebėtai ir naudingai kitiems.

Muiliukas | „Full Moon Coffee“ nuotr.

Tada ir gimė mūsų gaminių pavadinimas –  „Pilnatis“. Juk akivaizdu pažiūrėjus į šveičiamųjų kavos muiliukų formą, tiesa? Na ir pati gaminių faktūra primena Mėnulio kraterius, jūras.

Baltų simboliais dekoruoti muilai ir buvo mūsų bendrovės pagrindinė prekė – ir papuošimas, ir suvenyras. Taigi, su muilais bei jų sklaida ir nusprendžiau užsiimti.

Muiliukai | „Full Moon Coffee“ nuotr.

Kavos keramikos dirbtuvės, kaip ir kitos edukacijos, liko po „Eko dizaino studijos“ pavadinimu, o prekės – „Full Moon Coffee“. “ – dvi veiklas apibūdina Gabija.

Veikla suartino dukros ir mamos santykius

Mergina atvirauja, kad visi jų veiklos laurai atitenka mamai, VDA studijavusiai dizainą. Bet tiesa ta, kad turi būti ir asmuo, kuruojantis viską. 

„Esu visiškai įsitikinusi, kad tai geriausiai gali atlikti šalia esantis žmogus – dukra. Tiesa, mano pačios akimis yra padaryta dar labai nedaug. Yra kur tobulėti, ką keisti, išmokti. Girdėdama kitų žmonių reakcijas, kvietimus dalyvauti, suvokiame, kad einame teisingu keliu.

Kavos keramikos dirbtuvės | Artoteka nuotr.

Šis mūsų kūrybinio verslo vaisius padeda kurti ir darnų santykį su mama. Kaip viena be kitos negalime asmeniniame gyvenime, taip ir ši veikla neišgyventų be vienos iš mūsų. Ji kuria, aš – kalbu, viešinu, pardavinėju. Ji važiuoja į kavos keramikos edukacijas, jas veda, edukuoja žmones, o aš  padedu pasiruošti, esu dešinioji ranka. 

Akimirka iš „Eko dizaino studija“ kavos keramikos dirbtuvių | Artoteka nuotr.

Šioje veikloje esu atsakinga už komunikaciją, vadybą, reklaminių tekstų rašymą, o vienu žodžiu –  marketingą. Nežinau, ar būčiau taip  įsitraukusi į šį verslą, jei jo pagrindinė, kūrybinė jėga būtų ne mama. 

„Eko dizaino studija“  kavos keramikos dirbtuvių dalyvio darbas | Artoteka nuotr.

Beje, turime tradiciją! Kai vykstame į dirbtuvių vietą – ar privačiai pas žmones, ar į šventes, festivalius – būtinai aplankome to miesto/miestelio įžymias vietas, bažnyčias, kartais išsimaudome to krašto upėje ar ežere. Tokiu būdu ne tik nuvykstame iš taško A į tašką B, bet ir pakeliaujame, pabendraujame, puoselėjame ryšį.“

Moterys siekia, kad žmonės produktus gautų “dar šiltus”

Pasak Gabijos, žmonės perka ne ką parduodi, o dėl ko tai darai –  dėl idėjos, dėl tikėjimo ja ir jos skleidžiama svarbia žinia. Matome, kad paklausa didėja, jaučiame žmonių, organizacijų susidomėjimą. Taip pat kalbant ir apie kavos keramikos dirbtuves – mes suteikiame galimybę pasigaminti žmonėms dubenėlį, bet ir pasakojame, edukuojame apie kavos kūrybą, baltų kultūrą, antrinį panaudojimą. Siekiame, kad žmonės patys pabūtų kūrėjais. Kiekvienas pas mus apsilankęs žmogus padaro kažką unikalaus – savaip suformuoja, kitaip dekoruoja.“- sako Gabija.

„Eko dizaino studija“  kavos keramikos dirbtuvių dalyvių darbai | Artoteka nuotr.

Didžiausia investicija – laikas užmegzti kontaktams

„Dažniausiai verslo pradžioje, kaip ir įprasta, ką uždirbi pardavęs ar edukavęs, investuoji į tolimesnę gamybą, medžiagų pirkimą. Taip mes ir darome. O pati didžiausia, brangiausia, bet nepaneigiamai naudingiausia mūsų investicija – laikas, skirtas užmegzti kontaktams. Taip pat bendravimas su kitais lietuvių kūrėjais. Nes palaikymas, dalijimasis patirtimi yra be galo svarbus, natūrali reklama. Taip pat remiamės „zero waste“ principu ir viską stengiamės susiorganizuoti mainų pagrindu, ar tiesiog naudodami tai, ką turime. Pavyzdžiui, baltų simboliai, naudojami kavos keramikos edukacijos metu, yra išpjauti iš padangos kameros. Ar net tie patys mūsų kavos amuletai – pagaminti iš virtuvėje turimų produktų.“ – sako Rūta.

Baltų simboliai iš padangų kameros

Pajamas investuoja į veiklos plėtimąsi

Moterys pasakoja, kad užsidirba iš dalyvavimo mugėse, vykdomų edukacijų po įvairius Lietuvos kampelius, pardavimų butikuose. Tačiau, kol visa tai yra sąlyginai nauja, beveik visos pajamos yra investuojamos į tolimesnę kūrybą, žinoma, nepamirštant atsidėti mokesčiams. 

Tai yra papildoma Rūtos ir Gabijos veikla, vis daugiau užimanti laiko kasdieniniame gyvenime. 

„Full Moon Coffee“ amuletai-papuošalai iš panaudotų kavos tirščių

Vis stipriau įleidžianti šaknis, tačiau dėl to mes tik tai džiaugiamės. Prie mūsų komandos prisijungė dar vienas žmogus. O mūsų pagrindinės veiklos yra labai susijusios su tuo, apie ką čia pasakojame.“ 

Rūta Kukevičienė dėsto dizainą Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykloje, o jos dukra Gabija yra grafinio dizaino antrakursė.

„Full Moon Coffee“ muiliukai

Kavinių baristos pasakoja istorijas apie tirščių rinkimą

Kavos tirščius iš pradžių nešdavo draugai bei kaimynai, vis palikdavo pilnus kibirėlius pakabintus ant tvoros. Vėliau aš nuėjau paprašyti į kavinę. Žinoma, visada atsidėkojame mūsų produktu – ar tai būtų muiliukas, ar padėkliukas su kavos pupele. Turiu mažą tradiciją  kur nors apsistojus, rinkti tirščius iš vietinių kavinių. Kad ir savaitę. Taip pat ši tradicija iškėlė idėją surengti mini socialinį projektą – nufotografuoti, pakalbinti kavinės baristas apie kavos rinkimą bei kavos rūšis. Nes kava yra ne tik ritualas, bet ir istorija, o ją kuriame mes patys “. – atvirauja dvidešimtmetė Gabija.

„Full Moon Coffee“ dubenėlis-lėkštė iš kavos tirščių

Sąsiuvinio brėžiniai tampa ateities planais

Moterys pasakoja, kad planuose yra vienas rimtas projektas – kavinė + edukacinė erdvė + mini gamybos dirbtuvės. „Interjero detalės – tai kavos keramikos dirbiniai. Svajojame būtent apie tokią vietą, kur vyksta tarsi mažytis, kūrybinis „kavos festivalis“.

„Eko dizaino studija“ kavos keramikos dirbtuvės

Gabija neslepia, kad privalo ir toliau tęsti pradėtus, pamatinius dalykus – kurti nuosavą puslapį, e-parduotuvę, įsikurti etsy.com platformoje, tobulėti socialinių tinklų pasaulyje, taip pat puoselėti bendradarbiavimą su jau užmegztais klientais. Bei žinoma – apkeliauti visą Lietuvą su edukacijomis, nepamirštant, kokia mūsų šalis yra vaizdinga.

„Turiu sąsiuvinį, kuriame žymiuosi visas mintis, naujas idėjas, brėžinius ir skaičiavimus. Tai būtinas pagalbininkas kelyje į sėkmę!“

 

Rūta ir Gabija „Eko dizaino studija“ kavos keramikos dirbtuves ves ir „9 zuikiai“ Savaitienėje-rudens stovykloje paaugliams. Daugiau:

https://9zuikiai.lt/project/ka-gebu-ta-kuriu-savaitiene/

„9 zuikiai“ – idėjos, žinios ir komunikacijos pagalba tvariam verslui ir veikloms bei tuo besidomintiems jauniams nuo 13 m. Tekstai, straipsniai, video kūrimas, viešųjų ryšių projektai.

O prisidėti prie „9 zuikiai“ turinio kūrimo galite per patreon.com/9zuikiai