Taip yra
M-1 radijo laidų vedėjas R. Mikavičius: scenos baimę galima įveikti keliais būdais

Ričardas, prieš einant kalbėti viešai, patirdavo labai stiprius emocinius ir psichologinius išgyvenimus. Apie tai net signalizuodavo išsekęs kūnas – atsigauti kartais neužtekdavo ir paros. Dabar vyras jau yra vedęs daug renginių didžiausiose arenose ir kalba radijo eteryje tūkstantinėms auditorijoms. Jo paslaptis – keli kasdieniai ritualai.

Ričardas Mikavičius

Ričardas vedėju dirba jau virš 10 metų. Viskas prasidėjo dar nuo mokyklos laikų, kai 10-toje klasėje pradėjo vesti mokyklos renginius. Įstojus į universitetą, galimybės prasiplėtė dar labiau.

“Mane kviesdavo vis į didesnius renginius, įgavau daugiau patirties. Atsirado pirmieji pasiūlymai vesti vestuves, gimtadienius, įmonių sąskrydžius, be abejo, gavau ir pirmąjį atlyginimą – 300 litų už pravestą renginį. Tada net nežinojau, ką daryti su tokia didele pinigų suma.

Taip pat šalia manęs visada buvo ir radijas. Būdamas dar paauglys, savo antro aukšto palėpėje kiekvieną dieną vesdavau improvizuotas laidas. Net ir 8 klausytojai man buvo masinė auditorija, kuriai grodavau muziką ir skaitydavau orų prognozę. Giliai širdyje žinojau, kad vieną dieną man pavyks atsidurti ir FM bangomis grojančioje radijo stotyje. Svajonė išsipildė – šiuo metu dirbu populiariausioje Lietuvos radijo stotyje „M-1“. Dabar, po mažą renginį daugiatūkstantinei radijo auditorijai vedu kiekvieną dieną.”

Ričardas Mikavičius

Kokie buvo tavo pirmieji išėjimai prieš auditoriją? Kaip jauteisi emociškai, psichologiškai ir fiziškai?

“Tada buvau lyg tas paauglys: nesubrendęs, išsiblaškęs, nesusikoncentravęs – galėčiau vardinti ir vardinti… Visiškai normalu, kad veiklos pradžioje nuolat lydėjo įvairios sąmoningos ar netyčinės klaidos, iš kurių, ačiū Dievui, turėjau galimybę greitai mokytis. Žinoma, scenos baimė didžiajai daliai žmonių yra neįveikiamas barjeras. Man prieš renginius būdavo tikrai baisu, kaustydavo siaubingas jaudulys. Apie tai, kad patirdavau labai stiprius emocinius ir psichologinius išgyvenimus, liudydavo mano išsekęs kūnas –  atsigauti po renginių kartais neužtekdavo ir paros. Dabar jau viskas kitaip.” 

R. Mikavičius

Kaip manai, iš kur atsiranda scenos baimė?

“Esu tikras, kad baimė scenai ateina iš kiekvieno žmogaus asmeninių, socialinių patirčių ir baimės „susimauti“. Kitaip tariant, iš pasąmonės nevaldomai kyla mintys: „Ką apie mane visi pagalvos, jei ką nors ne taip padarysiu?“, „Ar aš gerai atrodau?“‚ „ Jei nežinosiu, ką sakyti, kas tada bus?“ ir t.t. Stovėjimas scenoje be baimės yra lygus labai dideliam pasitikėjimui savimi. O taip gali būti tik tada, kai gerai žinai, kad savo darbą atlieki nepriekaištingai. Taigi, tol, kol žmogus jaučia asmeninius kompleksus dėl išvaizdos ar pavyzdžiui dėl kokių nors praeities, dabarties išgyvenimų – didelė tikimybė, kad stovint scenoje tas asmuo jaus ir baimę scenai.“

Kokiais būdais įmanoma ugdyti šią baimę? 

“Turiu kelias technikas. Jas naudoju, kai jaudinuosi. 

  1. Giliai įkvepiu oro, kiek tik galiu. Laikau jį plaučiuose tol, kol pasidaro sunku. Tada, nors ir trumpam, bet imu nebegalvoti apie laukiančias užduotis ir tada jaudulys aprimsta.
  2. Man prieš renginius labai padeda puodelis stiprios kavos ir koks skanumynas. Cukrus ir kofeinas energizuoja. 
  3. Prieš lipant į sceną stresą numalšinu įvairiomis vizualizacijomis galvoje. Viena iš jų – pvz. įsivaizduoti, kad salėje visi susirinkę yra nuogi. Kodėl būtent nuogi? Negaliu pasakyt, bet kiek bandžiau – visai linksma. Mintys bent trumpam prasiblaško ir atitraukia nuo jaudulio.
  4. Kokybiškas miegas ir poilsis prieš renginį. Galima atlikti net „Power Nap“ (30 min. miego, likus kelioms valandoms iki renginio).
  5. Baimė nemėgsta savimi pasitikinčių žmonių. Pasitikėjimą savimi lemia daugybę faktorių, vienas iš jų – apranga ir išvaizda. Reikia nebijoti atrodyti taip, kaip tau yra patogu ir komfortabilu. Net ir apranga ar mėgstama šukuosena didina pasitikėjimą savimi, o tai mažina scenos baimę.

R. Mikavičius

Ar analizuoji savo pasirodymus? O gal priešingai – viską, kas buvo palieki ir eini pirmyn? 

“Ankščiau tikrai buvo etapas, kai labai išgyvendavau dėl kiekvienos smulkmenos. Daug galvodavau ir svarstydavau, liūdėdavau dėl nesėkmių. Dabar, didžiausi apmąstymai užklumpa automobilyje, važiuojant po renginio į namus. Kol išgyvenimai dar „karšti“, užtenka vieną sykį dar viską iš eilės prisiminti, užfiksuoti klaidas, taip pat svarbu atgaminti ir kas buvo gerai. O jau prieš atidarant namų duris – viską pamiršti.

Truputį kitaip yra dirbant radijo eteryje. Ten apie tai, kas kas buvo gerai – dažniausiai net nepagalvoju. Susikoncentruoju į klaidas ir stengiuosi kiek įmanoma greičiau iš jų pasimokyti.”

Kokius dikcijos pratimus naudoji?

“Turiu įprotį prieš renginį kelis kartus garsiai pakartoti keletą žodžių, kuriuos man ištarti ne visada pavyksta. Pavyzdžiui: galimybė, savivaldybė ir pan. Daugiau ritualų neturiu.”

Kaip scenos baimę ugdyti karantino metu? 

Kaip ir minėjau – scenos baimė yra glaudžiai susijusi su (ne)pasitikėjimu savimi.

„Man, kaip renginių ir radijo laidų vedėjui pasitikėjimą kelia tai, kad galiu taisyklingai, įdomiai kalbėti bei reikšti savo mintis auditorijai. Jeigu šį straipsnį skaito žmogus, ugdantis save scenai ar auditorijai, tai patarčiau karantiną išnaudoti šiems dalykams:

  • Didelį dėmesį skirti knygų skaitymui. Naudinga – skaityti garsiai.
  • Kalbėti su savimi prieš veidrodį – tai labai padeda.
  • Kalbėti į kamerą ir paskui save analizuoti.
  • Žinoma, geras filmas arba dokumentika, praplečianti akiratį, niekada nepamaišys.”

Renginių ir radijo laidų vedėjas Ričardas Mikavičius

Ko palinkėtum šiuo laikotarpiu?

“Nesvarbu kokios profesijos atstovas būsite/esate. Jeigu darysite tai, kas jums patinka – jus būtinai aplankys sėkmė ir pasisekimas. Skamba banaliai, bet tai šimtu procentų veikia! Nebijokite klysti ir prieš lipant į sceną, visus, sėdinčius tribūnose ar žiūrinčius jūsų video įrašą – įsivaizduokite be rūbų!”  

 

“9 zuikiai – turinys sąmoningam verslui ir paaugliams. Su adekvačių požiūriu į pinigus, žmogiškumą ir gamtą.

Esu labai dėkinga, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs galite prisidėti paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .” – Sandra G., “9 zuikiai” įkūrėja