Verslas
Laukia kardinalūs pokyčiai: Lietuviai kuria žaliosios elektros energijos mainų platformą 

Iki šiol elektrą pirkdavome iš visuomeninio tiekėjo, o kainą nustatydavo Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Gera žinia ta, kad nuo 2021 m. mes patys galėsime pasirinkti iš kurio tiekėjo ją pirkti. Taip pat ir patys galėsime nuspręsti, kuris energijos išgavimas yra artimiausias mūsų vertybėms.

Lietuvoje jau tyliai, bet aktyviai veikia startuolis, kuris vysto energijos mainų platformą. Tai bus virtuali sistema, kuri leis žaliosios energijos gamintojams tiesiogiai parduoti savo pagamintą energiją vartotojams. O vartotojai galės keliais mygtuko paspaudimais pasirinkti energijos tiekimą. Pavyzdžiui, iš vienos ar kitos saulės, o gal vėjo jėgainės. Elertis apjungs žaliosios energijos gamintojus ir žmones, kurie nori savo kasdienybėje naudoti ir parduoti tvarią energiją. 

Startuolio idėjos istorija prasideda nuo to, kai Lietuva prisijungė prie daugumos Europos Sąjungos šalių elektros rinkos liberalizavimo. Kai energetikos srityje dirbantis Darius Bružas sužinojo, kad nuo 2021 m. buitiniai vartotojai palaipsniui privalės atsisakyti monopolinių visuomeninio tiekimo paslaugų ir patys galės rinktis iš kur pirkti elektrą – jis susimąstė: o jeigu tai būtų dar ir žalioji energija? 

diesel-international nuotr.

Nuo 2021 m. buitiniai vartotojai, suvartojantys daugiau nei 5000 kWh elektros per metus, turės pirkti elektros energiją iš pasirinkto nepriklausomo tiekėjo. Mažiau elektros suvartojantys vartotojai į „laisvą rinką“ galės išeiti palaipsniui iki 2023 m.

Valstybė nebereguliuos elektros tiekimo kainos ir bet kada galėsime pakeisti elektros tiekėją

Vartotojams patiems pasirenkant elektros energijos tiekėją, VERT reguliuos tik apie pusę kainos už elektros energijos kilovatvalandę. Kitą pusę kainos lems elektros biržos kaina ir tiekėjų tarpusavio konkurencija. Kai elektros tiekėjai konkuruos dėl vartotojų – didžiausia nauda yra mums, elektros naudotojams. Bus ne tik sumažėjusi kaina, bet ir visiškai nauji paslaugų paketai, kurių gali tikėtis vartotojai (lankstesni planai, atspindintys vartotojo elektros vartojimo įpročius, reaguojant į elektros kainas biržoje dienos eigoje).

Buitinis vartotojas gaus galutinę sąskaitą už elektros energiją, jis turės deklaruoti elektros energijos apskaitos prietaiso rodmenis, o elektros energijos tiekėjas atsiskaitys su ESO.

Nors šiuo metu nepriklausomų elektros energijos tiekėjų privatiems klientams yra tik 5 (UAB Elektrum Lietuva, UAB Enefit, UAB Ignitis, UAB Inregnum, UAB Perlas Energija) – startuolio Elertis platformos dėka šiame sąraše galėsime rasti ir daugybę žaliosios energijos (dauguma saulės ir vėjo jėgainėse gaminama elektros energija) gamintojų ar net patys tokiais tapti. O tai reiškia – didesnę konkurenciją tarp tiekėjų ir galimą kainų mažėjimą bei pozityvius pokyčius klimato kaitoje.

Siekia pirkti ir parduoti žaliąją elektros energiją pagal pačių žmonių sąlygas

Elertis komanda eina link to, kad energijos mainų platforma veiktų kaip telkėjas ir prisidėtų prie elektros tinklų balansavimo, energijos suvartojimo mažinimo, kai energijos paklausa viršija pasiūlą.

Elertis vizija

Platformos veikimo principas paprastas: reikės prisijungti ir susikurti savo paskyrą, suvesti savo sunaudojamos elektros duomenis, elektros skaitiklio numerį ir pasirinkti žaliosios energijos tiekėją. Arba jeigu esate žaliosios energijos gamintojas – galėsite šioje platformoje ją parduoti.

Elertis komanda teigia, kad įsipareigojimai nebus ilgalaikiai ir žaliosios energijos tiekėją bus galima pasikeisti laisvo vartotojo principu.

Mes kuriame skaitmeninę rinką, kuri leis greitai pirkti ir parduoti žaliąją energiją be jokių rūpesčių. Žmonės galės pasirinkti bet kurį žaliosios energijos šaltinį, nesvarbu, ar tai būtų didelis saulės energijos parkas, ar šalia esantis kaimynas su vėjo jėgaine. O jeigu gaminate atsinaujinančią energiją ir turite jos perteklių – šioje platformoje galėsite ją parduoti kitiems vartotojams. – sako Elertis kūrėjai.

Šiuo metu visiškai naujo formato paslauga ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje yra platformos kūrimo procese. Žiemos metu jau vyks testavimas su tikrais vartotojais. O 2021 metų viduryje – numatomas jau pilnai veikiantis produktas.

Elertis komanda sako, kad su startuoliais – niekada nėra viskas garantuota, tiek su laiku, tiek su aplinkybėmis. Tačiau, kol kas viskas eina gera linkme.

„Elertis“ komandos narė Ieva pristatinėja platformos idėją | Futurepreuners nuotr.

Elertis nariai platformą kuria iš skirtingų šalių 

„Mes niekada nebuvome susitikę visi kartu, tačiau visi procesai vystosi sklandžiai. Susitinkame pavieniui ar grupėmis ir labai daug bendraujame virtualiai. Nes daugelis mūsų gyvena skirtingose šalyse.“ – pasakoja Morta, atsakinga už viešuosius ryšius. Ir šiame straipsnyje pirmą kartą viešai prisistato visa Elertis komanda.

Elertis komanda

Darius Bružas – komandos vedlys, jau 10 metų dirba elektros energijos rinkoje. Darius labai domisi atsinaujinančia energetika ir dabartinėmis bei ateities rinkos tendencijomis. Visas startuolis prasidėjo nuo Dariaus, kai jam atėjo ši mintis, kurią įkvėpė daug ES direktyvų, skatinančių atsinaujinančios energetikos pritaikymą bei integraciją. 

Darius Bružas

Ieva Bružaitė – Prieš metus baigusi inžineriją, Ieva šiuo metu gliaudo riešutus SSE (Stockholm School of Economics) finansų srities magistro laipsnį. Kai Darius pasidalino savo idėja, Ieva labai ja susidomėjo ir nors neturėjo jokios patirties su žaliąja energetika, labai domisi tvarumu ir turi tikslą sieti savo karjerą būtent su šia sritimi. Tad Ieva ir Darius pradėjo burti komandą, nes idėjos įgyvendinimas yra didelis techninis ir komercinis iššūkis. 

Ieva Bružaitė

Nuo pat pradžių su komanda IT dalį vystantis Justinas Bardauskas, pakvietė prisijungti Mindaugą Kaklauską padirbėti kartu.

Justinas Bardauskas

Šiuo metu, šis tendemas koduoja platformos prototipą. Abu komandos nariai tiki, jog neišsprendžiamų užduočių nėra, todėl naktinis darbas prie idėjos vystymo tapo jų kasdienybe.

Mindaugas Kaklauskas

Morta Gudeliauskaitė – dar tik vasaros pradžioje Politikos mokslų bakalauro diplomą gavusi mergina prisideda prie bendravimo su potencialiais ateities platformos vartotojais, formuoja viešųjų ryšių strategiją, bendrauja su mentoriais. Morta tiki, kad ši jauna komanda kuria neįtikėtinai didelius pozityvius pokyčius Lietuvoje. Tvarumas ir betarpiškas bendravimas su vartotojais – neišvengiama visų verslų ateitis.

Morta Gudeliauskaitė

Greta Valvonytė – gyvena Lietuvoje, tačiau dirba Danijoje su inovatyviais projektais bei jų komunikacijos palengvinimu. Sunku suskaičiuoti, kiek Greta, norėdama gilintis savo žinias energetikos srityje, yra perskaičiusi tekstų, puslapių ir eilučių ir savo įžvalgas pateikusi komandai. Tvarumas Gretai –  viso gyvenimo pagrindas.

Greta Valvonytė

Visi vieningai dirba vedini bendros vizijos: „Energija mus visus sujungia, ir šis jungtinis tinklas gali prisidėti prie bendro iššūkio su klimato pokyčiais. 100 metų senumo energetikos sistemą būtina atnaujinti. Ji turi veikti vadovaujantis ne tik technologijomis, bet ir meile bei pasitikėjimu. Mes tikime, kad ateities energijos tinklas turėtų būti atviras visiems, kur kiekvienas iš mūsų būtų atsakingas už savo elektros energijos pasirinkimą, gamybos būdą, atsinaujinimo resursus. Siekiame, kad ši platforma padėtų aplinkai ir žmonėms, kurie ieško jiems tinkamos kainos, tiems kurie ieško savo vertybėms bei pasaulėžiūrai priimtinų energijos taupymo sprendimų.“

„9 zuikiai“ – idėjos, žinios ir komunikacijos pagalba tvariam verslui ir veikloms bei tuo besidomintiems jauniams nuo 13 m. Tekstai, straipsniai, video kūrimas, viešųjų ryšių projektai.

O prisidėti prie „9 zuikiai“ turinio kūrimo galite per patreon.com/9zuikiai