Jaunimas veikia
7 patarimai kaip moksleiviui pasiruošti darbo pokalbiui

Kartu su didžiausios personalo atrankos kompanijos Alliance for Recruitment Lietuvoje mokymų ir ugdymo konsultante Vytene Genevičiūte atsakėme į jaunimui dažniausiai kylančius klausimus apie pirmąjį darbo pokalbį.

Darbdaviui labai aktuali motyvacija

Labiausiai nerimą kelianti dalis – darbdavio klausimai. Vytenė pasakoja, ko jie dažniausiai klausia: „Apie požiūrį, atsakomybes darbe (laimėjimai ir iššūkiai), pomėgius, laisvalaikį, poreikius ir motyvaciją. Šiais laikais motyvacija yra labai svarbi darbdaviui, todėl visada prieš einant į pokalbį labai svarbu ne tik dar kartą peržiūrėti savo CV bet ir prisiminti pavyzdžius iš darbinės patirties, savanorystės arba mokslų. Konkretūs pavyzdžiai padės jums bendrauti su darbdaviu. Taip pat labai aktualu yra atsakyti: kodėl jūs čia esate ir ką duosite įmonei.“

Vytenė Genevičiūtė

Apranga apie žmogų sako daug

Tai iš vienas svarbiausių elementų. Su ja Jūs padarote pirmąjį įspūdį, o tik tada pradedate kalbėti. Štai ką pataria karjeros specialistė: „Visada sakysiu #netreningamsirspotbačiamsdarbopokalbyje. Apsirenkite taip, kad jaustumėtės patogiai, nevaržytų judesių, tačiau ne sportine apranga. Estetinė apranga taip pat daug ką pasako apie žmogų. Saikingas oficialumas padaro pačius kandidatus labiau savimi pasitikinčius.

Merginos, jeigu norite sužavėti darbdavį nebūtina prisikvėpinti viso kvepalų buteliuką arba pasidaryti vakarinį makiažą. Vaikinai, plaukų žėlės kiekis plaukuose arba džemperis su kapišonu neparodo jūsų gabumų.“

Morguefile nuotr.

Kūno kalba turėtų būti atvira

Vytenė ragina nestresuoti dėl savo kūno kalbos: „Labai suprantame, kai kandidatas jaudinasi ir tai yra normalu, nebijokite to pasakyti. Kūno kalba turi būti atvira ir rodyti, kad jūs ne be reikalo atvykote į darbo pokalbį, o norite sužavėti. Tikrai nebūtina gestikuliuoti rankomis viso pokalbio metu arba sėdėti išdrėbus kėdėje.

pexels nuotr.

Atvykus į pokalbį bent 10 min anksčiau suspėsite nusiraminti ir atsigerti vandens, kad pokalbio metu jaustumėtės geriau. Jei jaučiate, kad norite pasiremti į stalą – tai ir padarykite, o jei rankos dreba – nykštį įspauskite į delną ir suprasite, kad nėra ko bijoti.“

Gerą įspūdį palikti padeda manieros

„Pirma taisyklė neveluoti – atvykite 10 min anksčiau. Taip pat svarbu mandagumas –  atėjus pas darbadavį į įmonę su visais pasisveikinkite .Juk ne visada gali žinoti su kuo būsi pokalbyje. Kalbėkite atvirai ir nemeluokite – jei matote, kad nežinote atsakymo – taip ir pasakykite, kad jums reikia pagalvoti. Galiausiai labai svarbu tikėti tai ką sakote, nes niekas kitas jūsų geriau nežino kaip jūs pats. Nebijokite pasakyti darbdaviui, kad jaudinatės, labai džiaugiatės, kad galite dalyvauti atrankoje. Paklauskite darbdavio, kaip jam šiandien sekasi. Taigi: punktualumas, mandagumas ir atvirumas!“

Vytenė teigia, kad šiais laikais darbdaviui svarbiausia: „Pasitikėjimas savimi, komandiškumas, noras augti ir tobulėti, siekti rezultato, bei mokėjimas klausyti.”

pixabay nuotr.

Anglų kalba – būtinybė

„Į Lietuvą investuoja labai daug tarptautinių įmonių, todėl jos tikisi, kad jaunimas mokės kalbėti bent viena užsienio kalba – labiausiai priimtina anglų. Tad, rekomenduoju jau dabar žiūrėti serialus, filmus ar filmukus anglų kalba, susirasti draugų užsienyje arba parsisiųsti anglų kalbos mokymosi programėles. Beje savanoriaujant galima lengviau išmokti kalbą, žinoma, priklausomai kur ir kaip savanoriausite. Šiais laikais ir ateityje nebus labai lengva susirasti darbą nemokant anglų kalbos. Tačiau nenuleiskite rankų, nes tai yra puiki proga pradėti mokytis.“ – sako Vytenė.

Svarbu tinkamai pasiruošti

Kaip tai padaryti atsako Vytenė: „Pravartu turėti užrašų knygutę ir rašiklį, jei būtų poreikis ką nors užsirašyti. Taip pat galite užsirašyti klausimus, kurių norėsite paklausti darbadavio – taip nepamiršite jų ir darbdaviui paliksite įspūdį, kad ruošiatės pokalbiui.

unsplash nuotr.

Pasiruošti labai lengva: pirmiausiai reikia dar kartą peržiūrėti savo CV, pasiruošti pavyzdžių iš ankstesnių veiklų/darbų, savanorystės ar mokslų, iniciatyvų. Taip pat prieš einant į pokalbį būtinai paskaitykite apie pačią įmonė ir vadovą, su kuriuo bendrausite. Pasikartokite anglų kalbą – pabandykite pakalbėti angliškai apie savo darbo/ savanorystės atsakomybes motyvaciją ir laisvalaikio pomėgius. Galiausiai pasiruoškite darbdaviui klausimų.“

Darbdavys labiausiai vertina jūsų asmenybę

Kas darbdaviui svarbiau: išvaizda ar asmenybė? Vytenė teigia, kad vienareikšmiškai asmenybė. „Šiais laikais išvaizda neturi daug daug reikšmės, nes priešingu atveju tai būtų diskriminacija.“ – pokalbį apibendrina Vytenė.

Visiems kyla nerimas einant į pirmą darbo pokalbį. Tačiau nesijaudinkite – tinkamai pasiruošus, viskas bus gerai.

 

Jeigu esi 13 – 18 m. paauglys ir domiesi profesijomis, susijusiomis su video kūrimu, žiniasklaida, komunikacija, viešaisiais ryšiais, organizavimu, rašymu – liepos 20 – 28 d. vyks zuikių organizuojama TAU skirta PROFESIJOS PASIMATAVIMO STOVYKLOJE.

„9 zuikiai – turinys ir komunikacijos pagalba tvariam verslui bei tuo besidomintiems jauniams nuo 13 m. 

Jeigu norėtumėte prisidėti prie zuikių turinio kūrimo, įdomu straipsnių rašymas, video ir  turinio kūrimas – parašykite mums el. paštu info@9zuikiai.lt 

AČIŪ, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs labai mums padėsite, paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .“

– Sandra G., „9 zuikiai“ įkūrėja | kūrybininkė | žurnalistė