Pirmąją karantino savaitę Agnė Baltrūnaitė savo noru atsijungė nuo visų socialinių tinklų, atsisakė bet kokio “skrolinimo” telefone. O būnant namuose – laiką skiria savęs analizei ir savišvietai. Tai daryti paskatino praktikos, kuriomis paauglė užsiėmė iki karantino. “Išmokau greitai bei efektyviai veikti net ir pačiose sudėtingiausiose situacijose” – sako mergina. Agnė pasidalino, kokią naudą jai atnešė ankstesnės veiklos ir iniciatyvos.
Mergina savo pomėgius išskiria į tris sritis: dalyvavimas “Kaunas 2022” jaunimo programoje “Kauno iššūkis”, veikla jaunimo nevyriausybinėje organizacijoje “Kauno liberalus jaunimas” bei savanorystė įvairiuose projektuose: nuo gyvūnų prieglaudos iki savanorystės Pasaulio jaunimo lietuvių festivalyje. Mergina šiuo metu yra abiturientė. Kur stoti – kol kas jai yra didelis galvosūkis.
Šiuo metu esi dvyliktokė. Kokios yra tavo mėgstamiausios pamokos? Kodėl?
“Iš tikrųjų pamokos mokykloje yra labai įdomus dalykas, nes be visų dalykų, kuriuos mokomės, yra žmogiškumo pamokos. Man humaniškumas asocijuojasi su lietuvių kalbos pamokomis. Nagrinėjant įvairių laikotarpių literatūrą galima suprasti, kaip keičiantis amžiams – keičiasi ir individas. Tad galiu, pasakyti, kad viena iš mėgstamiausių pamokų yra lietuvių kalba. Taip pat man labai patinka istorija. Ji suteikia galimybę per praeitį pažinti dabartį. Nes juk istorija visada kartojasi.
Vienas iš nemėgstamiausių dalykų yra matematika, nes aš jos tiesiog nesuprantu. Kartais, atrodo, kad skaičiai yra iš kosmoso galaktikos. Nors labiau įsigilinus ir išsiaiškinusi – galima suprasti.”
Papasakok, kokiose papildomose veiklose esi įsitraukusi šiuo metu? Kas jose labiausiai patinka?
“Dalyvauju ,,Kaunas 2022“ jaunimo programos ,,Kauno iššūkis“ (toliau KI – aut. past.) iniciatyvoje. Viskas prasidėjo nuo to, kai viena draugė (KI alumnė) nuolat pasakodavo apie šios iniciatyvos veiklą. Vis užsimindavo, kad čia jauni žmonės gali jungtis į bendruomenę ir kurti interaktyvius, kūrybiškus projektus. Be šios veiklos dar labai mėgstu gaminti bei muzikuoti Esu baigusi muzikos mokyklą, tad kartas nuo karto smagu paimti smuiką į rankas ir pagroti. Taip pat mėgstu greitąjį ėjimą lauke. Šis užsiėmimas mane atpalaiduoja ir suteikia daugiau energijos.”
Jaunimo programoje ,,Kauno iššūkis” kuriate iniciatyvas bei projektus Kauno miestui. Prie kokių idėjų prisidėdi tu pati ir kokias turi atsakomybes?
“Pirmiausia, kalbėdama apie ,,Kauno iššūkį“ privalau paminėti, kad šios jaunimo programos tikslas yra auginti galvas, kuriose auga Kaunas. Taigi šiuo metu programoje iš viso yra 40 jaunuolių, suskirstytų į penkias komandas, kuriose yra kuriami įvairiausi projektai. Su savo grupele šiuo metu kuriame projektą – RIXA. Šiuo projektu siekiame šviesti jaunus žmones ir ugdyti jų kritinį mąstymą, atskleisdami skirtingų žmonių požiūrį į Lietuvos aktualijas.
Jau esame sukūrę vaizdo įrašą, kuriame diskutavo ateitininkai su liberalais apie jiems svarbius dalykus. Kiekviena pusė argumentavo savo nuomones, interesus į tam tikrus dalykus. Su tokia skirtingų nuomonių medžiaga siekiame padėti jaunimui atskirti informaciją, kuriai prijaučia jis pats. Juk dabar aplink tiek daug informacijos, kad galima pasimesti. Mūsų tikslas – ugdyti jaunimo kritinį mąstymą.
Projektus vykdome grupelėse, po 6-7 žmones. Na, o idėjas sugalvojame mes patys. Žinoma, turime mentorius, kurie konsultuoja dėl idėjų tinkamumo ar jų realizavimo. Taigi tuo mane ir žavi KI. Nes šioje programoje yra laisvė kurti tai, ką nori, bei tobulėti su profesionalų bei bendraamžių pagalba.”
Prieš interviu, minėjai, kad savanorystės ir iniciatyvinės idėjos pakeitė ir vis dar keičia tavo gyvenimą. Ką turi omenyje?
“Pradėjus savanoriauti įgijau daugiau pasitikėjimo savimi ir gebėjimo veikti efektyviai bei greitai net pačiose sudėtingiausiose situacijose. Taip pat savanoriaujant susipažinau su žmonėmis, kurių, galbūt, niekaip kitaip nebūčiau sutikusi ir pažinusi asmeniškai. Na ir galiausiai kiekviena nauja savanorystė skatina dar labiau stengtis, tobulėti ir mokytis.
Kiekviena savanorystė man yra tarsi iššūkis. Kai su juo susidoroju – bent šiek tiek sustiprėju kaip asmenybė.”
Paauglė ir politika. Kas tave patraukė domėtis šia sritimi? Ko išmokai būdama politinėje jaunimo nevyriausybinėje organizacijoje?
“Iš tikrųjų politika domėtis pradėjau dėl istorijos. Politika yra viena iš istorijos dalelių, be kurios daugelis procesų nebūtų įvykę (karai, įvairūs mūšiai, religiniai pykčiai). Todėl man buvo įdomu, kokią įtaką politika yra padariusi mūsų viso pasaulio istorijai.
Vis dėlto viena iš politinių ideologijų – liberalizmu, pradėjau domėtis prieš keletą metų. Mano domėjimąsi šia ideologija paskatino įsitraukimas į liberalaus jaunimo veiklą. Veikiant šioje organizacijoje turėjau galimybę sužinoti daugiau, kodėl yra svarbi minimali valstybė, laisva rinka bei tolerancija. Įgytos žinios man padėjo suformuoti požiūri į tam tikrus dalykus. Kol nesidomėjau šia ideologija – buvau labiau konservatyvių pažiūrų žmogus.
Politinė jaunimo nevyriausybinė organizacija man buvo tarsi antra gyvenimo mokykla (pirma yra ta pati paprasta mokykla, į kurią einu kasdien, bei šeima). Čia teko rengti daugybę renginių ir tokiu būdu šviesti žmones. Taip pat tai yra mokykla apie jaunų žmonių tarpusavio santykius. Ji iki šiol padeda ne tik lengviau bendrauti su žmonėmis, bet ir suvokti jų manipuliacijas ar dviveidiškumą.
Juk politika, net ir jaunimo tarpe, yra tarsi teatras. Kartais ji būna kaip tragedikomedija dėl jaunų žmonių arogancijos ir abejingumo, o kartais kaip miuziklas, dėl jaunų žmonių altruizmo, kūrybiškumo bei energijos veikti.
Politikė, besidominti Pasaulio istorija, muzikuojanti ir mylinti gyvūnus. Kuri iš šių veiklų tau yra arčiausiai širdies?
“Jei reikėtų kategorizuoti mėgstamas veiklas, pirmoje vietoje būtų istorija, nes įdomu domėtis tuo, kas pasaulyje kartojasi, bet vis kitaip. Toliau antroje vietoje būtų gyvūnai. Man yra svarbu padėti silpnesniems, kurie negali patys savimi pasirūpinti. Taip pat turiu paminėti ir politikos svarbą savo gyvenime. Man yra svarbu suvokti procesus, dėl kurių keičiasi pasaulis ar Lietuva. Galiausiai, muzika. Grojant smuiku atsipalaiduoju ir būnu tik su savo mintimis.”
Ką bendraamžiams rekomenduotum nuveikti karantino metu?
- Labai norėčiau visiems palinkėti pabandyti atsijungti nuo visų socialinių tinklų. Jeigu per kažkurį iš jų vyksta pamokos, tai bent nuo vieno, kuris nėra būtinas. Šiek tiek pabūti be “scrollinimo” . Aš tai dariau pirmąją karantino savaitę. Buvo labai smagu, nes atitrūkau nuo viso žiniasklaidos negatyvo.
- Taip pat labai siūlyčiau daugiau laiko skirti savianalizei bei savišvietai. Manau, kad dabartinis laikotarpis gali padėti lengviau suprasti savo vidinį pasaulį.
- Kasdienybę paįvairinti su online spektakliais, koncertais, diskusijomis ar paprastomis knygomis. Tai padės labiau praplėsti akiratį nei koks TikTok ar pan.
- Labai patariu pabandyti kurti kiekvienos dienos darbotvarkę. Formuojant naujus įpročius stengtis įsivažiuoti į kitokią rutiną.
- Pasivaikščioti basomis po žolę, pajusti pavasarį (kaip ,,Abudu“ dainoje – Pavasaris) ir pasijuokti iš savęs bei juokingų praeities nutikimų. Juk dabar svarbiausia yra pozityvas!
Palinkėjimas visiems žmonėms.
“Daugiau juoko, gryno oro (nors prasidarius langą namuose) ir atsakomybės!”
“9 zuikiai – turinys sąmoningam verslui ir paaugliams. Su adekvačių požiūriu į pinigus, žmogiškumą ir gamtą.
Jeigu norėtum prisidėti prie zuikių turinio kūrimo, tau įdomu straipsnių rašymas – mes labai džiaugtumėmės, būdami tavo mentoriais. Pasidalinsime patirtimi: kaip ieškoti istorijų, jas aprašyti, kaip organizuoti interviu ir iš jo parašyti įdomų straipsnį. Žinoma, tavo kūriniais pasidalinsime ir šiame puslapyje.
Milžiniškas AČIŪ, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs galite prisidėti paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .”
– Sandra G., “9 zuikiai” įkūrėja | kūrybininkė | žurnalistė