Verslas
Jie tai padarė pirmieji: šalyje pradėjo gaminti kojines iš perdirbto plastiko

Internetinių parduotuvių verslininkai Darija, Austėja ir Karolis dar 2019 m. žiemą nusprendė, kad savo veiklose nori didesnės pridėtinės vertės. Jie susijungė ir ėmėsi vystyti pirmąją tokią tvarią veiklą Lietuvoje. Iš perdirbtų plastiko butelių suverptų siūlų dar 2020 m. pradėjo bandomąją kojinių gamybą. Testavimas pasiteisino ir jau šiuo metu galima įsigyti mūsų šalyje pagamintas tvarias kojines. O tam, kad šis tekstilės žiedinio vartojimo principas pradėtų veikti ir Lietuvoje – kojinių Ūkai komandai reikia mūsų visų pagalbos. Apie tai, visą šios veiklos atsiradimą bei vystymąsi kalbamės su Darija. 

„Ūkai“ komanda

Viskas prasidėjo nuo to, kai prieš 3.5 metų Darija ir jos vyras Karolis įkūrė internetinę baldų ir drabužių parduotuvę. Tarp visų prekių buvo ir šukuotinės medvilnės kojines. 

„Tai buvo Lietuvių kūrėjų darbai su aiškiai išgryninta stilistika: pilkšvos ir nugesintos spalvos. Tarsi mūsų lietuviškas rūkas, per miškus ir pievas ateinantys ūkai.

„Ūkai“ nuotr.

Prasidėjo nemenki perpardavinėjimo iššūkiai, liko mažai kūrybos. O man jos vis norėjosi daugiau. Praėjus 1,5 metų nuo šios veiklos pradžios pradėjau save analizuoti. Klausiau savęs ar man patinka tai, ką darome. Tad ėmėmės gana drąstiškų sprendimų ir iš visų mūsų produktų internetinėje parduotuvėje liko tik šukuotinės medvilnės kojinių veikla. O po kurio laiko pradėjome pereiti prie kojinių iš perdirbto plastiko verpalo.

„Ūkai“ nuotr.

Šukuotinės medvilnės kojinių verslas jums sekėsi gerai. Kodėl ėmėtės gamybos iš perdirbto plastiko?

„Dėl pokyčio, inovacijos ir pridėtinės vertės aplinkai bei, žinoma mūsų pačių asmeninių vertybių.“

Ką turite omenyje?

„Mūsų šeimai tai tikrai svarbu. Juk matome ir domimės, kas vyksta pasaulyje. Su šeima tam skiriame daug dėmesio, namuose beveik negaminu patiekalų su mėsa. Kodėl sakau „beveik“? Nes jeigu norime būti sąmoningi ir eiti tvarumo linkme – labai svarbu savęs nespausti, neforsuoti. Žinoma rūšiuojame, naudojame daugkartinius puodelius, maišelius, mūsų šeima keliauja su vienu automobiliu (nors, galbūt, du būtų patogiau). Taip pat naudojamės ir viešuoju transportu, apie 90 % drabužių šeimoje yra iš second hand. Kiekviename pasirinkime galvojame, kaip elgtis. Pavyzdžiui jei labai reikia kokio nors rūbo – juk galiu pirkti naują, tačiau taip pat galiu jį nusipirkti iš Humanos ar Vinted

Darija su šeima

Bet iš tiesų yra tiesiog labai gera ir malonu. Nes nuo pat mažens rūbų dėvėjimas iš antrų rankų, sąmoningi pasirinkimai, meilė aplinkai, gamtai yra normalus dalykas. Todėl ir tvarūs įpročiai jie mūsų šeimoje formuojasi ar keičiasi labai organiškai bei natūraliai. 

O trečioji mūsų komandos narė – Austėja labai daug dėmesio skiriasi ir domisi tuo, kad deda į savo kūną. Todėl nusprendė savo atradimais dalintis ir su kitais, rašo vegetariškų atradimų Austėja blogą Maistas be Pykčio

Austėja | nuotr. asmeninio archyvo

Tad mūsų asmeninis požiūris į aplinką privedė ir prie pokyčių darbuose. Vieną dieną nuvykome į gamyklą pasikalbėti apie tada dar gaminamų šukuotinės medvilnės kojinių reikalus. Ir darbuotojas mums parodė ką tik pas juos atkeliavusius siūlus iš perdirbto plastiko. Lietuvoje apie tai dar net nebuvome girdėję. 

Perdirbto plastiko verpalai Lietuvos gamykloje | „Ūkai“ nuotr.

Tada pagalvojome: hmm vandenynų švarinimas nuo plastiko, jis perdirbamas ir vėl gali būti panaudojamas tekstilės gamyboje? To mums ir reikia! 

Ši galimybė mus labai įtraukė, tad nusprendėme, kad reikia imti ir daryti.

„Ūkai“ nuotr.

O kaip šukuotinės medvilnės kojinių gamyba? Sustabdėte?

Gaminome šukuotinės medvilnės kojines. Sutinkame, kad tai yra patogu, nebrangu, gražus minimalizmas. O kas daugiau? Beje naujos medvilnės užauginimui naudojami milžiniški resursai, reikia labai didelių žemės plotų, vandens ją užauginti, plauti, suverpti. O perdirbimos medžiagos, kurios  „sukasi“ žiediniame vartojime yra mados ateitis. 

Tad ilgai nesvarstę (šalia šukuotinės medvilnės) pradėjome gamybos bandymus su pasiūlyta siūlų inovacija. Palaipsniui pereisime prie jos.

Verpimo procesas gamykloje | „Ūkai“ nuotr.

Norėjosi didesnės pridėtinės vertės. Kad tiek mes, tiek pirkėjas įsigijęs mūsų prekę prisidėtų prie ekologijos, tvarumo, žemės švarinimo. Nuolat sekame ir domimės tekstilės inovacijomis, kaip pasaulis keičiasi ir link kur keliaujame. Todėl labai svarbu reaguoti tiek savo asmeniniais įpročiais, tiek su verslu.

„Ūkai“ nuotr.

Esate pirmieji Lietuvoje, kurie ėmėsi tokio įgyvendinimo. Su kokiais gamybos iššūkiais teko susidurti?

„Testuodami kojinių sudėtį atlikome įvairius bandymus.

Siūlas pats iš savęs yra plonesnis nei šukuotinės medvilnės. Todėl ir kojinė gaunasi šiek tiek kitokia. Taip pat ir raštas atrodo kitaip. Iš pradžių bandėme tokį patį tankį kaip ir šukuotinės medvilnės, tačiau pastebėjome, kad esant plonesniam siūlui nesigauna toks kokybiškas rezultatas, kokio siekiame. Kojinė gavosi labai plona.

Gamybos testavimo procesas | „Ūkai“ nuotr.

Tad reikėjo keisti mezgimo tankį. Taip pat reikėjo ir testuoti įvairių proporcijų sudėtį – kiek procentų ir kokių medžiagų turėtų būti sudėtyje, kad kojinės būtų tinkamos komfortabiliam nešiojimui, bei puikiai skalbtųsi.

Kojines testavome mes patys, draugai, šeima, giminės. Stebėjome kaip dėvisi, kaip su jomis jaučiamės, kaip skalbiasi. Atsižvelgę į visas pastabas nusprendėme, kad padas bus verpiamas iš organinių medžiagų. O, beje, nereikia bijoti ir sintetikos. Ypač tiems kurie aktyviai juda. Sportininkų aprangos tokios ir yra. Tam, kad prakaitas greičiau išgaruotų ir nesikauptų bakterijos. O juk profesionalių sportininkų kojinės yra pralaidžios prakaitui ir 100 % sintetinės. 

Gamybos testavimo procesas | „Ūkai“ nuotr.

Tad atsižvelgami į visas aplinkybes nusprendėme, kad tvarių kojinių sudėtis bus tokia: 42 %. perdirbto plastiko buteliukų ir perdirbtos medvilnės siūlai, 35 % organinė medvilnė, 20 % poliamidas, 3 % elastanas.

„Ūkai“ nuotr.

Ir tai tik pirmieji žingsniai tvarumo link. Turime ir daugiau minčių. Pavyzdžiui, sunešiotą kojinę būtų galima ir vėl perdirbti. Norėtume, kad kasdien nešiojama tekstilė-kojinės „įsisuktų į žiedinį vartojimą. 

Galbūt, iki idealios sudėties dar yra ką tobulinti, tačiau dabar žengiame pirmuosius žingsnius ir nuolat mokomės.

Papasakokite iš kur atkeliauja jūsų kojinėse naudojamas plastikas? Kaip jis perdirbamas?

„Plastiko buteliai renkami Azijoje. Pagrindinės šalys yra Tailandas ir Indija.

Plastikas Indijoje | financialexpress.com nuotr.

Tikrai ne paslaptis, kad tai yra vienos iš labiausiai plastiko buteliais užterštos šalys. Buteliukai yra išrūšiuojami, pagaminamos plastiko granulės. Jos keliauja į Europą, čia yra verpiami siūlai: perdirbtos medvilnės gijos yra apsuktos perdirbto plastiko verpalais. Tada šis produktas pasiekia ir Lietuvos gamyklą. 

Aš pati asmeniškai kuriu kojinių dizainus, su jais vykstu pas gamintojus ir tada jau vyksta gamybos procesas.

Darija su maketais pas gamintojus | „Ūkai“ nuotr.

Kam skirtos šios kojinės?

„Pasakysiu atvirai, didelį dėmesį skiriame ne tik tvarumui, bet ir estetinei išvaizdai bei dizainui. Bandome sujungti du dalykus: tvarumą su stiliumi-modernumu. Siekiame, kad kojines norėtųsi ir pačiam nešioti, ir kitam dovanoti.

„Ūkai“ nuotr.

Visi modeliai yra universalūs: tiek vyrams, tiek moterims. Tik iš ankstesnių metų pastebėjome, kad mūsų dizaino kojines dažniau perka moterys, tačiau vyriškų dydžių. Reiškia moterys rūpinasi savo artimais vyrais ir jiems dovanoja. 

Kickstarter platformoje yra 8 dizainų tvarios kojinės. Šiuo metu, iki lapkričio 20 d. žmonės gali atlikti išankstinius užsakymus, gruodžio mėnesį pradėsime gamybą, o 2021 m. pradžioje užsakymai pasieks žmones.

„Ūkai“ nuotr.

Platforma Kickstarter ir išankstinius užsakymus atliekantys žmonės padeda surinkti lėšas bei auginti prekės ženklą. Juk tam, kad prasidėtų veiksmas reikia finansinės pagalbos. Jai esant galime vystyti veiklą, samdyti žmones, kurie būtų savo srities profesionalai, pradėti gamybą.

Žiedinio vartojimo principas ir rūpestis žeme yra mūsų visų bedruomeniškas reikalas.

Austėja (kairėje) ir Darija (dešinėje) | „Ūkai“ nuotr.

Tiek kaip paprastų žmonių, tiek kaip verslo atstovų. Tad jeigu norime, kad kasdien reikalingi daiktai būtų gaminami iš perdirbtų medžiagų – mes turime parodyti tą rūpestį ir norą. Dėl šios priežasties ir ėmėmės kitokio, nei įprasta verslo modelio: žmonės pirmiausiai pateikia išankstinius užsakymus. Tokiu būdu palaiko mūsų verslą, duoda signalą, kad mūsų veikla ir vertybės jiems yra artimos ir reikalingos. O mes, matydami žmonių poreikį ir jų paramą – su visu atsidavimu imamės gamybos. 

Darija gamykloje | „Ūkai“ nuotr.

Kitu atveju: net ir turint labai tvarią idėją, bet neturint investicijų bei žmonių finansinio palaikymo – ji gali taip ir nugulti stalčiuje be realaus įgyvendinimo.

Palaikyti šią idėją ir užsisakyti kojines galite paspaudę ČIA: https://www.kickstarter.com/projects/1398731533/ukai-socks-reducing-plastic-from-the-oceans?fbclid=IwAR3m3vAwO243VgxlsUMjXQbeDZIgYGx-IXgfxZcnxWYtExrrXgYZ0GIfzRs

„9 zuikiai“ – idėjos, žinios ir komunikacijos pagalba tvariam verslui ir veikloms bei tuo besidomintiems jauniams nuo 13 m. Tekstai, straipsniai, video kūrimas, viešųjų ryšių projektai.

O prisidėti prie „9 zuikiai“ turinio kūrimo galite per patreon.com/9zuikiai