Jaunimas veikia
Jaunieji darnumo vizionieriai: Kas mes?

Jaunieji darnumo vizionieriai – tai šiais metais pradėjusi veikti komanda, kurios tikslas aptarti naujausius įvykius, susijusius su ekologija, aplinkosauga, tvarumu, kitais darnumo tikslais ir pažvelgti į esančias problemas ar iššūkius per jauno žmogaus prizmę. Pirmosios tokios komandos Lietuvoje idėja gimė „9 zuikiai” įkūrėjai Sandrai Galdikaitei. Ji ir subūrė mūsų komandą – žmones, dalyvavusius „9 zuikių” organizuojamuose renginiuose, pavyzdžiui, „Ateitonai” ar „Žaliaskrydis”. Mūsų kelias – naujas ir neištyrinėtas, todėl įsivažiuoti ne taip paprasta… Tačiau nuo kažko pradėti visgi reikia. Taigi, pradedame nuo savęs. Kas mes tokie?

Ūla

Sveiki, esu Ūla!

Gyvenu Šakiuose ir šiuo metu mokausi Šakių „Žiburio“ gimnazijos 12 kl. Nuo 2019-ųjų aktyviai domiuosi klimato krizės tematika ir priklausau Fridays for Future (liet. „Penktadieniai už ateitį”) judėjimui tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu.

Klimato krizė apima daugybę įvairių aspektų, bet trys asmeniškai įdomiausios temos yra iškastinis kuras, klimato teisingumas ir klimato švietimas. Klimato švietimo veiksmų aktyviai imuosi su kitais aktyvistais jau nuo 2021-ųjų metų, o man, kaip moksleivei, ši tema yra itin artima.

Prie „Jaunųjų darnumo vizionierių” prisijungiau, nes noriu dalintis, kurti ir bendradarbiauti su jaunais lietuviais, kuriems irgi rūpi ekologijos ir darnumo temos. Tikiu, kad dirbdami galėsime pateikti savo nuomonę politikos formuotojams ir prisidėti prie realių pokyčių klimato politikos srityje. Veikdami kartu mes galime būti išgirsti dar plačiau!

Gustas

Esu dvyliktokas Gustas iš Molėtų gimnazijos. Kol kas gyvenu mokslais ir muzika (labai mėgstu groti pianinu).

Mane domina tokios darnumo temos, kaip rūšiavimas, perdirbimas, CO2 pėdsako mažinimas, klimato kaita, mokslas ir technologijos, žiedinės ekonomikos diegimas į viso pasaulio gyvenimą, tačiau nesijaučiu pakankamai galingas, kad padaryčiau žymų pokytį. Todėl stengiuosi stropiai mokytis ir planuoju stoti į VU molekulinės biologijos studijas. Planuoju ten įgytas žinias taikyti praktikoje, kurdamas žmonėms reikalingus mokslinius atradimus.

Nusprendžiau prisijungti prie šios jaunų žmonių – vizionierių – grupelės tam, kad galėčiau padiskutuoti man rūpimomis temomis, pasidalinti naudingais patarimais, sužinoti su klimato kaita susijusių naujienų ir, galiausiai, jeigu tai bus įmanoma, įvairiais būdais skatinti žmones domėtis ir keisti(s)!

Augustė

Esu dvyliktokė iš mažo Veisiejų miestelio. Užaugau ir vaikystę praleidau miške, būtent todėl taip stipriai pamilau gamtą. 

Augdama buvau keistai pamišusi Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų temomis, mane liūdnai žavėjo žmonių išgyvenimai, bado, prievartos istorijos bei pačių asmenų ir aplinkos niekinimas. Mane visad domino tam tikra visuomenės psichologija, kilo klausimai, kodėl asmenys elgiasi vienaip ar kitaip. Tai ypač stipriai įsigalėjo kalbant darnumo temomis: siekiu suprasti tai, kas stabdo žmogų ar net pasaulį nuo darnios ateities. 

Nors tam atsakymo dar neradau, bet jau nuo 12-os metų įsitraukiu, kur tik galiu: ar tai būtų savanorystės, ar projektai bei kitos iniciatyvos. Būtent todėl prisijungiau prie „Jaunųjų darnos vizionierių”, noriu daryti gerą įtaką visuomenei ir skatinti veiklumą jaunų žmonių tarpe.

Emilija

Esu Emilija Mitrulevičiūtė, man 17 metų, mokausi Prienų „Žiburio” gimnazijoje. 

Mane labiausiai domina sąmoningo vartojimo, tvarumo ir socialinės lygybės temos.

Prisijungiau prie „Jaunųjų darnos vizionierių” komandos dėl galimybės įvairiapusiškai tobulėti bei atrasti bendraminčių.

Ainaras

Labas, aš Ainaras!

Esu dvyliktokas Klaipėdos „Ąžuolyno” gimnazijoje. Save apibūdinčiau kaip šiek tiek „paplaukusį” – mėgstu turėti kitokį požiūrio tašką ir nebijau atvirai išsakyti savo nuomonės, net jei ji nesutampa su kitų.

Turbūt priešingai nei kiti komandos nariai, žmogaus sukelta, nenatūralia klimato kaita pradėjau domėtis sąlyginai neseniai. Šį mano virsmą paskatino bendraklasės kvietimas jungtis į komandą ir dalyvauti „Žaliojoje Odisėjoje” prieš dvejus metus. Nuo tada mano požiūris į ekologiją pasikeitė kardinaliai. 

Planuoju savo ateitį sieti su ekonomika, verslu ir politika, todėl mane domina tokios temos, kaip tvarus gaminio projektavimas, vartotojiškumo problemos augimas, inovacijų ir technologijų pritaikymas tvariam žemės ūkiui, verslų pritaikymas tvarumui bei jų įliejimas į žiedinės ekonomikos principą.


Taip, mūsų kol kas tik penki, tačiau esame nepataisomi entuziastai ir turime ryžto nuversti kalnus. Galbūt tai, ką perskaitei, yra aktualu ir tau? Vadovaujiesi tomis pačiomis vertybėmis, o galbūt tiki, jog įpūstum naujų vėjų į mūsų komandą? Parašyk į „9 zuikiai“ FacebookPrisijunk prie „Jaunųjų darnumo vizionierių” jau dabar ir prisidėk prie tvaresnės ateities formavimo!

Jeigu nori tapti jaunųjų darnumo vizionierių komandos dalimi parašyk į „9 zuikiai“ Facebook puslapį.