Taip yra
„Zero Waste fest“ – be vienkartinių indų, misija taps atlyginti festivalio metu padarytą taršą

Rugpjūtį Zarasų rajone, Antalieptėje antrus metus iš eilės vyks tvarų gyvenimo būdą skatinantis festivalis „Zero Waste fest“. Nors renginys šiemet nemokamas, jo dalyvių prašoma sumokėti specialų mokestį, kuris bus skirtas padengti festivalio metu padarytai taršai. Renginio dalyviai kviečiami atsivežti savo daugkartinius indus, o programoje laukia muzikos atlikėjų pasirodymai ir edukaciniai užsiėmimai.

Zero Waste fest ’19 nuotr.

Siekia sumažinti taršą

Pasak renginio organizatorių, rugpjūčio 7-9 dienomis Antalieptėje vyksiantis festivalis kviečia atsigręžti į etiško vartojimo problematiką, tapti sąmoningesniems ekologijos, augalinės mitybos ir beatliekio gyvenimo būdo klausimais, pasisemti naujų tvarumo idėjų.

„Tikime, kad tai galėtų būti pradžia kitokių – gamtai draugiškų – festivalių ir renginių organizavimui Lietuvoje. Reikia labai nedaug, kad tarša būtų sumažinta, o idealiausia – kompensuota. Mes drąsiai teigiame, jog tai mūsų ateitis – anksčiau ar vėliau visi festivaliai turės būti orientuoti į padaromos taršos minimalizavimą“, – sako viena festivalio organizatorių Justė Cidilina.

Zero Waste fest ’19 nuotr.

Siekdami renginį padaryti kuo mažiau kenksmingą aplinkai, jo organizatoriai nusprendė teritorijoje uždrausti visus vienkartinius indus, atsivežti savo daugkartinius, į festivalį keliauti grupėmis. Be to, dalyvių prašoma prisidėti prie renginio sukurto neigiamo poveikio gamtai kompensavimo projekto įgyvendinimo.

Zero Waste fets ’19 nuotr.

„Festivalyje susidarančios atliekos bei išeikvotos sąnaudos yra vienas ryškiausių padarinių aplinkai bei akivaizdus poveikis renginio lankytojui. Pirmą kartą Lietuvoje taikysime renginio taršos kompensavimo schemą. Nors pats festivalis yra nemokamas, užsiregistruodami dalyviai turės sumokėti taršos kompensavimo mokestį, už kurį bus galima naudotis visais patogumais – vandeniu, elektra, tualetais, šiukšlių bei kompostavimo konteineriais. Šiuo metu skaičiuojame festivalio sukuriamos taršos kiekį, matuodami išskirtą angles dvideginį, išnaudotą vandens bei plastiko kiekį. Tai mums padės apskaičiuoti festivalio paliktus pėdsakus gamtai, kuriuos vėliau globaliai arba lokaliai kompensuosime. Tam bus skirti visi iš dalyvių surinkti pinigai“, – tikina J. Cidilina.

Zero Waste fest ’19 nuotr.

Organizatorė tikina, kad sprendimas neapmokestinti festivalio programos buvo priimtas siekiant renginį padaryti prieinamesnį. Į jį norima pritraukti ne tik jau besidominčius tvariu gyvenimo būdu, bet ir tuos, kuriems neteko girdėti žodžių „zero waste“. „Galime tik pasidžiaugti, kad per pirmąjį mėnesį pardavėme jau tris ketvirtadalius festivalio taršos kompensavimo mokesčio. Tai parodo, kad žmonės domisi šiuo judėjimu ir nori prisidėti prie teigiamų pokyčių visuomenėje“, – sako ji.

Diskusijos apie vandenį ir žvaigždžių pasirodymai

Festivalio dalyviai turės galimybę dalyvauti diskusijose su viena iš „Urban Earth Lovers” įkūrėjų Migle Makuškaite, interneto verslininku Benediktu Gyliu, „RIMI Lietuva“ atstovu Liudviku Aleliūnu, „Uoga Uoga” įkūrėja lena Sokolovska ir daug kitų žymių tvarumo idėjas palaikančių organizacijų bei veidų. Jie atspindės šių metų festivalio temą, kuria pasirinktas vanduo. Muzikinius pasirodymus festivalyje surengs ekologijos temoms neabejingi atlikėjai – Jurgis DID, Kabloonak ir Girių Dvasios.

Zero Waste fets ’19 nuotr.

Dienomis renginio dalyvių lauks įvairios dirbtuvės, kuriose bus galima patiems pasigaminti žemei draugiškų, tvarių higienos produktų, atnaujinti senas pjaustymo lenteles ar seniai pamirštus kavos tirščius paversti dubenėliu sausainiams, išmokti gaminti veganiškus desertus, taip pat planuojamos veiklos visai šeimai.

Zero Waste fest nuotr.

Pirmą kartą startuos skonių turgaus erdvė, kurioje bus galima paragauti augalinių desertų, pasaulio virtuvės skonių, tirštų uogų kokteilių, atsigerti šviežiai sumaltos kavos ar fermentuoto arbatos gėrimo – kombučios. Be to, bus galima pasinaudoti dietologų paslaugomis – pageidaujantiems jie sudarys augalinės mitybos planu.

Išsamios festivalio informacijos bei pilnos programos ieškokite „Facebook” puslapyje @zerowastefestlt.

„9 zuikiai – turinys ir komunikacijos pagalba tvariam verslui bei tuo besidomintiems jauniams nuo 13 m. 

Jeigu norėtumėte prisidėti prie zuikių turinio kūrimo, įdomu straipsnių rašymas, video ir  turinio kūrimas – parašykite mums el. paštu info@9zuikiai.lt 

AČIŪ, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir tokia mūsų filosofija jums artima – jūs labai mums padėsite, paremdami kūrėjus per patreon.com/9zuikiai .“