Taip yra
Punta verslas ar mūsų įpročiai? 2019 m. buvo perdirbta tik 1/5 elektronikos atliekų

Sodo elektriniai įrankiai, kaip ir kiti elektronikos prietaisai, turi daug įvairių metalų, plastikų, baterijų ir kitų medžiagų, kurias būtina perdirbti. Vis tik naudotos ir sugedusios elektronikos neturėtų pulti išmesti ar perleisti į perdirbėjų rankas. Nes dažniausiai užtenka nedidelio remonto ir  ją galima naudoti pakartotinai. Taip sutaupant gamtos išteklius.

Žoliapjovės, vejapjovės, akumuliatorinės žirklės, motoriniai purkštuvai, šakų smulkintuvai, lapų pūtikliai,  nepamainomi tampa ir vejapjovės robotai. Tačiau sodo ir daržo elektriniai įrankiai, kaip ir kiti gaminiai dėvisi ir virsta atliekomis, o juose esantys įvairūs metalai, baterijos, plastiko, stiklo ir kitos medžiagos po perdirbimo naudojamos kitų gaminių gamybai.

„Atliekų rūšiavimo ir perdirbimo nauda visuomenei neabejotina. Rūšiavimas ir perdirbimas užkerta kelią atliekoms patekti į sąvartynus, sumažina vandens, oro ir dirvožemio taršą. Pakartotinis elektronikos įrankių naudojimas prailgina jų eksploatacijos laiką, o antrinių žaliavų panaudojimas taupo gamtos išteklius ir energijos sąnaudas bei mažina atliekų tvarkymo išlaidas“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų aso-ciacijos (GIA) vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

Jungtinių Tautų (JT) skaičiavimu, praėjusiais metais pasaulyje buvo perdirbta mažiau nei penktadalis visų elektronikos atliekų.

Tai reiškia, kad dauguma susidariusių elektroninės įrangos atliekų pateko į sąvartynus ar buvo sudegintos, o ne surinktos pakartotiniam naudojimui ir apdorojimui (perdirbimui). Konservatyviu JT ekspertų vertinimu, iš elektronikos atliekų vien 2019 metais nebuvo išgauta 14 mlrd. JAV dolerių vertės tauriųjų metalų (aukso, sidabro, platinos ir kt.).

911metallurgist.com nuotr.

Tai reiškia, kad tiek vertės medžiagų nebuvo išgauta (buvo prarasta) dėl to, kad elektronikos atliekos nebuvo perdirbtos ir po perdirbimo gautos antrinės žaliavos nepanaudotos kitų gaminių gamyboje.

Kaip perdirba atliekas

Pagal žiedinės ekonomikos principus visi gaminiai, kurie netinkami pakartotiniam naudojimui turėtų keliauti į perdirbimą ar energijai gauti ir tik kraštutiniu atveju patekti į sąvartyną. Taigi, nedidelio remonto reikalaujanti ir asmeniniam naudojimui nebereikalinga įranga gali būti parduota, paaukota labdarai, bendruomenei ar tiesiog padovanota. Ir tik pakartotiniam naudojimui netinkantys prietaisai turi patekti pas atliekų tvarkytojus.

proxibid.com nuotr.

„Specialistai nuo elektronikos įrenginių specialia įranga ir laikantys visų saugumo reikalavimų atskiria metalą, plastiką, akumuliatorių ir kitas medžiagas. Visos medžiagos po rūšiavimo patenka į perdirbimą, o tam netinkančios – į deginimą energijai gauti. Tik dėka atsakingai atliekas rūšiuojančių visuomenės narių atliekos nepatenka į buitinių atliekų konteinerius ir neteršia aplinkos jas paliekant bet kur“, – sako bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ vykdomoji direktorė Kristina Štelmokaitienė.

Kam priduoti seną elektroniką

EGIO ir GIA vadovė primena, kad gyventojai nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą gali nemokamai priduoti ja prekiaujančiuose mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, pardavėjų prekybos vietose, elektronikos gamintojų ir importuotojų įrengtose atliekų surinkimo vietose, savivaldybių didelių gabaritų atliekų aikštelėse arba nuvežti atliekų tvarkytojams. Atliekų tvarkytoją galima išsikviesti ir į namus.

Daugiau informacijos apie atliekų rūšiavimą ir jų pridavimo vietas bei sąlygas galima rasti gyventojams skirtoje internetinėje svetainėje www.atliekos.lt arba www.eei.lt.

9 zuikiai – idėjos, žinios ir komunikacijos pagalba tvariam verslui ir veikloms bei tuo besidomintiems jauniams nuo 13 m. 

Jeigu norėtumėte prisidėti prie zuikių turinio kūrimo, įdomu straipsnių rašymas, video kūrimas, gerai valdai Google ir analizuoji faktus – parašykite mums el. paštu info@9zuikiai.lt 

AČIŪ, kad skaitote. Jeigu manote, kad “9 zuikiai” turinys yra reikalingas ir Jums artimos mūsų vertybės – jūs labai mums padėsite, prisidėdami prie zuikių turinio plėtojimo per patreon.com/9zuikiai .